banner29

Suudi Arabistan, ülkedeki yabancı sakinler için hac kayıtlarının resmen başladığını duyurdu! İşte detaylar

Suudi Arabistan, ülkedeki yabancı sakinler için hac kayıtlarının resmen başladığını duyurdu. Bu yıl sadece bin kişi ile sınırlandırılan hac ibadetine katılacakların yüzde 70'ini ülkede yaşayan yabancı uyruklu vatandaşlar, kalan yüzde 30'unu da Suudlular oluşturacak.

İslam 06.07.2020, 22:30
Suudi Arabistan, ülkedeki yabancı sakinler için hac kayıtlarının resmen başladığını duyurdu! İşte detaylar

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı, diyabet ve kalp rahatsızlığı gibi sağlık sorunları olmayan 20 ile 65 yaş arasındaki yabancı uyruklu vatandaşlarının, bakanlığın resmi internet sitesinde başvuruda bulunabileceklerini açıkladı.

Yetkililer, kayıt işlemlerinin cuma gününe kadar açık olacağını ifade etti.

Suudi vatandaşlardan ise sadece Covid-19'dan iyileşen sağlık çalışanları ile güvenlik personelleri bu yıl hacca katılabilecek.

Hac ibadeti için Covid-19 kapsamındaki kurallar açıklandı

Ülkenin resmi haber ajansı SPA'ya göre, hükümete bağlı Hastalıklardan Korunma ve Mücadele Merkezi, hac mevsimi boyunca Covid-19'dan korunma tedbirleri kapsamında bir sağlık protokolü yayınladı.

Hac ibadeti sırasında hastalıktan korunmak için uyulması gereken şartların açıklandığı protokol metninde, Mina Müzdelife ve Arafat'a izinsiz girilmemesi, hac ibadetinin yapıldığı sırada maske takılmasının zorunlu olması gibi maddelere yer verildi.

Mina Müzdelife ve Arafat'ta, 50 metrekarelik alana sahip çadırlarda en fazla 10 kişinin olacağı, şeytan taşlamada kullanılacak çakılların öncesinde dezenfekte edilip paketler içinde hacı adaylarına dağıtılacağı ifade edilen metinde, tavaf ve say alanlarında da hacıların her kata dağılacağı ve en az yarım metre ya da bir metrelik sosyal mesafenin korunmasını sağlayacak şeritler çizileceği belirtildi.

Kabe'ye dokunmak yasaklandı

Hacıların toplu halde bir yerde bulunmasının, Kabe ve Hacerul Esved'e dokunma ve öpmesinin yasaklandığı, maske ve sosyal mesafe kuralına uyulacak şekilde cemaatle namaza ise izin verildiği aktarılan metinde, zemzem ve içme sularının pet şişelerde kişilere özel olarak verileceği kaydedildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?