Japonya mücahidi Nimetullah Hoca vefat etti

Uzun yıllar Mekke'de vaizlik görevinde bulunan, Japonya'da İslam merkezi kurup tebliğ faaliyeti yürüten Nimetullah Yurt Hocaefendi vefat etti.

Gündem 30.07.2021 - 17:56 30.07.2021 - 18:03

Uzun yıllar yurt dışında İslami tebliğ faaliyetleri yürüten, son olarak Japonya'da İslam merkezi kurarak çok sayıda japon vatandaşın Müslüman olmasına vesile olduktan sonra 15 yıl önce Türkiye'ye dönen ve çalışmalarına Türkiye'de devam eden Nimetullah Yurt Hocaefendi bugün öğleden sonra 90 yaşında vefat etti.

1931’de Amasya’nın Taşova ilçesinde doğan Nimetullah Halil İbrahim Yurt küçük yaşlarda babası ile birlikte âlimlerin sohbetlerine katıldı. Mahmud Sami Ramazanoğlu, Süleyman Hilmi Tunahan, Mehmet Zahid Kotku gibi dönemin önde gelen hocalarına hizmet etti. Uzun yıllar Mekke’de kaldı, sonra Japonya’ya gidip İslam Merkezi Başkanı olarak görev üstlendi. Japonya'da insanları İslam'a davet etti ve kamuoyunda "Japonya mücahidi" lakabıyla anıldı. Birçok Çinli, Hristiyan ve Hindu’ya İslâm'ı anlattı. İslam’ı tebliğ etmek gayesiyle 50’den fazla ülkeyi ziyaret etti.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@