İsmailağa Cemaati tarihinde bir ilki gerçekleştirdi. Cemaat, kapılarını ilk defa basına açarak Haber7 Genel Yayın Yönetmeni Osman Ateşli'nin de aralarında bulunduğu gazetecilere açıklamalarda bulundu. Hasan Kılıç'ın vefatının ardından İsmailağa Cemaati'nin lideri olan Ahmet Fikri Doğan ziyaret edilirken, cemaatin önde gelen isimlerinden Salih Topçu, Muhammed Fatih Ustaosmanoğlu ile Abdullah Kılıç İsmailağa'ya ilişkin dikkat çeken sözler sarf etti. Cemaat heyeti, 'İsmailağa bölünüyor' iddialarını reddederek cemaatin strilize hale geldiğini söyledi. 

DEVLETE AYKIRI HİÇBİR FAALİYETTE BULUNMADIK
İsmailağa Camii Külliyesi’nde düzenlenen bilgilendirme toplantısında İsmailağa Cemaati'nin bugüne kadar devlete aykırı hiçbir faaliyette bulunmadığına ve toplumun çimentosu olma görevini üstlendiğine vurgu yapıldı. Mâverâünnehir geleneğinden gelenler olarak anarşist yaklaşımların kabul edilmediğinin altının çizildiği toplantıda konuşan Salih Topçu, “Cemaatimiz devlet geleneğine sahiptir. Biz herkesten çok takibe ve kontrole açık cemaatiz” dedi. 

Ekonomist Korhan Berzeg, 345 gün sonra defnedildi Ekonomist Korhan Berzeg, 345 gün sonra defnedildi

1985'TEN BU YANA FETÖ BİR ÖRGÜTTÜR DEDİK
2016'da devlete karşı 15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştiren Fetullahçı Terör Örgütü'ne de değinen İsmailağa Cemaati, 1985'ten beri FETÖ'nün bir cemaat değil, örgüt olduğunu söylediklerini belirtti. İsmailağa'nın devlet tarafından akredite olmuş, güvenliği ve eminliği kabul edilen bir yapı olduğunu belirten cemaat heyeti, "İsmailağa "devletsizlik kadar kötü bir şey yoktur" görüşünü benimsiyor." açıklamasında bulundu.

20 YIL ÖNCE CEMAATİN LİDERİ BELİRLENDİ
İsmailağa'nın vefat eden lideri Hasan Kılıç'ın oğlu Abdullah Kılıç ise, Mahmut Ustaosmanoğlu'nun vefat etmeden 20 sene önce cemaatten kendisinin uygun gördüğü ileri gelen hocalardan 8 kişiyi çağırdığını, kendisinden sonra yerine Hasan Kılıç'ı bıraktığını söylediğini belirtti. Kılıç, çağırılan isimler arasında Cübbeli Ahmed'in olmadığını belirterek "Cübbeli Ahmed'in cemaat içerisinde bir vazifesi yoktur. Cübbeli cemaatten izole edilen birisidir." ifadelerini kullandı.

Abdullah Kılıç, Mahmut Ustaosmanoğlu'nun Hasan Kılıç için "Bu sözü yazılı metin haline getirmiş, metni imzalamışlardır. Hasan Kılıç'ın, Mahmut Ustaosmanoğlu halifesi olduğuna dair cemaat içinde en ufak tereddüt ve şüphe yoktur. Babam Hasan Kılıç da kendi yerine Fikret Doğan'ı bırakmıştır" dedi.

15 TEMMUZ'DA TÜM HOCALARA 'SOKAĞA ÇIKIN' MESAJI ATILDI
Toplantıda konuşan isimlerden biri olan Muhammed Fatih Ustaosmanoğlu ise İsmailağa Cemaatinin 15 Temmuz darbe girişimi gecesinde yaptıklarına dikkat çekti. Ustaosmanoğlu darbe girişimi gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklama yapmadan önce Türkiye genelinde tüm hocalara mesaj atılarak "Herkes sokağa çıksın" dediğini hatırlatarak, "Bizler İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün önündeydik. Bizim duruşumuz ve tavrımız çok net. İsmailağa Cemaati devlet tarafından akredite olmuş yapıdır" şeklinde konuştu.