banner30

banner29

Ahmet Hoca'ya vefa

Bayrampaşa Belediyesi, 1980'li yıllarda sahih İslam anlayışı oluşturma gayretlerini kitlelerin ilgiyle takip ettiği Doç. Dr. Ahmet Sarıoğlu Hoca'yı Asrın İdraki ve İslam Sempozyumu'yla andı.

Kadın 26.03.2007, 08:31 24.07.2019, 22:06
Ahmet Hoca'ya vefa

Bayrampaşa Belediyesi, 80'li yıllarda gençlik üzerinde etkili olan, açık dersleri pek çok insan tarafından ilgiyle takip edilen, hurafe ile mücadele, sahih İslam anlayışı oluşturma gayretiyle kitleleri etkileyen Doç. Dr. Ahmet Sarıoğlu Hoca adına Asrın İdraki ve İslam Sempozyumu düzenledi.

Bayrampaşa Kültür Merkezi'nde düzenlenen iki günlük sempozyumda Sarıoğlu Hoca'nın seveni 40'a yakın akademisyen ve yazar konuşma konuşma yaptı. Prof. Dr. Hayri Krabaşoğlu'nun oturum başkanlığı yaptığı sempozyumun son oturumunda gazeteci yazar Yasin Aktay "Yeni anlama yöntemleri ve eski anlama yöntemleri" başlıklı konuşmasında "Anlama yöntemi insanın varoluşuyla birlikte doğmuştur. İnsan eskiden de şimdi de yaptığı her faliyetinde bir anlam çıkarmaya çalışır. Dolayısıyla insanlar kendilerine özgü anlam yöntemleri belirlemişlerdir. Sosyologlar ve psikologlar insanları anlamak için anlama yöntemleri geliştirmişlerdi. Bunun içindir ki insan eski anlama yöntemlerinin eskide kaldığını belirterek ayrı düşmemeleri gerekir" dedi.

Bazı insanların Kuran'ın geldiği zamanın koşullarına hitap ettiğini ileri sürdüğünü belirten Aktay, "Eğer insanlar Kuran'ı gerçekten anlamak istiyorlarsa ilk olarak iman etmelidirler daha sonra inanarak okumalıdır" şeklinde konuştu. Son oturumun son konuşmacıları olarak sempozyuma katılan İsmail Doğu ve Dr. Aliye Çınar anlam ve anlam yöntemleri üzerine konuştular.

Yeni Şafak

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?