banner5

banner29

60 yıl önceki Avrupa'nın yüz karası: İnsanat bahçeleri

'Barbar Modern Medeni' isimli yeni kitabı çıkan Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, Batı'nın yüz yıllardır 'medeniyet' adı altında toplumları sömürdüğü gerçeğini gözler önüne seriyor.

Kültür-Sanat 06.11.2018, 08:53 06.11.2018, 09:41
60 yıl önceki Avrupa'nın yüz karası: İnsanat bahçeleri

1840-1850'de Avrupa'nın tüm başkentlerinde "insanat" bahçelerinin kurulduğunu söyleyen Kalın, yüz karası bir yöntem uygulayan Beyaz Avrupalıların insanlara nasıl "ilkel yaratıklar" muamelesi yaptığının altını çiziyor. Kalın, son insanat bahçesinin 1958 yılında yani sadece 60 yıl önce kurulduğunu söylüyor.

1889’da Paris’de yarı çıplak şekilde sergilenen çoğunluğu Afrikalı 400 tutsağı, 18 milyon insan ziyaret etti.
 
 Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 'Barbar Modern Medeni' isimli yeni kitabının tanıtımında Avrupa'nın "yüz karası" geçmişinden bahsetti. Batı'nın, medeniyeti sömürgeciliğe kılıf olarak kullandıklarını söyleyen İbrahim Kalın, 1840-1850 yıllarında Avrupa'nın tüm başkentlerinde sömürge altında olan ülkelerden insanların, hayvanat bahçesine benzeyen 'insanat bahçeleri'nde sergilendiğini anlattı.


İnsanların kaynakları için önce ruhlarını esir aldılar

Batı dini referansları bir kenara bırakarak medeniyet kavramı üzerinden fikir, sanat, eğitim, bilim ve düşünce kavramları üretip yeni bir dünya inşa etti.

İngiltere'nin Hindistan'da, Fransa'nın Afrika'da, Belçika'nın yine Afrika'da ve başka yerlerde uyguladığı sömürge politikalarını, 'biz oralara medeniyet götürüyoruz' iddiasıyla meşrulaştırmaya çalıştığını anlatan İbrahim Kalın:

Bu insanların ellerindeki doğal kaynakları ele geçirmeden önce onların ruhlarını, rüyalarını, hayallerini esir almışlardır.


Brüksel’deki insanat bahçesinin Kongo köyü bölümünde sergilenen küçük kız, 1958.
 

Sömürgeciliğe kalkan: Medeniyet kavramı

19. yüzyılda Avrupa'nın sömürgeciliği meşrulaştırmak için medeniyet kavramını çok yaygın bir şekilde kullandığının altını çizen İbrahim Kalın, kitabında bunun arkeolojik çalışmasını yaptı. Kalın şöyle konuştu:

“Özellikle 1840-1850’li yıllardan itibaren Avrupa’nın bütün başkentlerinde insanat bahçelerinin kurulduğunu görüyoruz. Afrika, Filipinler, Kutuplar ve Kongo’dan insanları kendi topraklarından koparıp getirip, Avrupa’nın başkentlerinde insanat bahçesi adını verdikleri mekanlarda sergilediklerini görüyoruz. Bazen 5-10 bazen 100- 150 kişiyi. Beyaz Avrupalıların, bu insanlara bakıp adeta evrimini tamamlayamamış bu ilkel yaratıkları kendilerince anlamaya ve ilişki kurmaya çalıştıklarını görüyoruz. İlginçtir bu insanat bahçelerinin son örneği 1958 yılında Brüksel’de açılıyor.


Tarihe dikkat etmek lazım, 1858 değil, 1910 değil. Avrupa’nın göbeğinde insanat bahçesi denen yüz karası teşhirlerin yapıldığını görüyoruz.


1914 yılında kurulan Kongo Köyü'nde sergilenen insanlar.

İbrahim Kalın'ın medeniyet üzerine notlarını aktardığı Barbar Modern Medeni isimli kitabı İnsan Yayınları'ndan çıktı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?