Meteoroloji'den kuvvetli yağmur uyarısı!

İstanbul, Kocaeli, Yalova, Bursa, Çanakkale, Antalya İzmir, Aydın, Muğla ve Balıkesir'de kuvvetli sağanak yağış bekleniyor. Meteoroloji'den yapılan son uyarıda yağışların sel ve su baskınlarına neden olabileceği bildirildi. CNN TÜRK Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli de sabah ve akşam saatleri arasında yaşanacak sıcaklık farkına dikkat çekti. Sürmeli, 'Şu an 11 - 12 derecelik şu sıcaklık var, günü 3 dereceyle bitireceğiz' dedi.

Hava Durumu 11.01.2019 - 09:06 11.01.2019 - 09:06 Bülent Deniz

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin batı kesimlerinin çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz ve Batı Karadeniz ile Ankara ve Eskişehir çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı, diğer yerlerin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

CNN TÜRK Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli de sabah ve akşam saatleri arasında yaşanacak sıcaklık farkına dikkat çekti. Sürmeli, 'Şu an 11 - 12 derecelik şu sıcaklık var, günü 3 dereceyle bitireceğiz' dedi.

Sürmeli'nin hava durumuyla ilgili değerlendirmeleri şöyle:

"Dün akşamdan beri iyice fırtına şeklini almaya başladı. Marmara'da Ege'de rüzgarın hızı 40 km'yi aşıyor. Anlık sıçraması 50 km'nin üzerinde, kıyı ege'de 70-80 km'ye çıkıyor. Kuvvetli lodostan bahsediyoruz.

Lodos arkasından yağışı da getiriyor. Rüzgar yavaş yavaş yaklaşırken dönmeye başlıyor. Önce Batı'ya ardından Kuzey'e dönüyor. Sıcaklık düşüyor. Sıcaklık düştüğünde yağış alıyoruz.

Sıkı sağanaklar var. Marmara'da su baskınlarına, sele dikkat diyoruz.

Önce Tekirdağ Çanakkale çevreleri. Arkasından İstanbul, Balıkesir, Kocaeli, Bursa yağış gelip geçecek. Her bir şehre bir kaç saat kuvvetli yağış düşecek. Ama su baskınları yapabilecek düzeyde.

Sabah ile akşam arasında sıcaklık farkı çok büyük. Şu an 11 - 12 derecelik şu sıcaklık var, günü 3 dereceyle bitireceğiz. Yarın da kısmen yağışlar devam edip, Pazar tamamlayacak. Ege ve Batı Akdeniz'de de yağış bekliyoruz.

BUZLANMAYA DİKKAT

Yağışların; İstanbul, Kocaeli, Yalova, Bursa ve Çanakkale çevreleri ile Antalya'nın doğu kesimlerinde kuvvetli (20-40 kg/m2),İzmir, Aydın, Muğla ve Balıkesir ile Çanakkale'nin güney ilçelerinde çok kuvvetli (40-75 kg/m2) olması bekleniyor. Ülke genelinde yer yer sis ve pus hadisesi ile birlikte iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Hava sıcaklığının, Orta Akdeniz üzerinden gelen ılık ve yağışlı hava ile birlikte ülke genelinde artacağı, iç ve batı bölgelerde mevsim normalleri civarında, diğer bölgelerde mevsim normallerinin altında seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın genellikle güney yönlerden orta kuvvette, akşam saatlerine kadar Orta Karadeniz'de kuvvetli ve zaman zaman fırtına (40-60 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; İstanbul, Kocaeli, Yalova, Bursa ve Çanakkale çevreleri ile Antalya'nın doğu kesimlerinde kuvvetli (20-40 kg/m2),İzmir, Aydın, Muğla ve Balıkesir ile Çanakkale'nin güney ilçelerinde çok kuvvetli (40-75 kg/m2) olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (ani sel, su baskını, yağış anında kuvvetli rüzgar ve fırtına, ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI: Ülkemizin iç ve doğu kesimlerinde yer yer kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

İLLERE GÖRE HAVA DURUMU

İSTANBUL °C, 12°C
Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; akşam saatlerine kadar yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

ANKARA °C, 5°C
Parçalı, zamanla çok bulutlu, gece saatlerinden sonra yağmurlu

IZMIR °C, 15°C
Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; sabah saatlerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli (40-75 kg/metrekare) olması bekleniyor.

ANTALYA °C, 15°C
Çok bulutlu, doğu kesimlerde kuvvetli olmak üzere aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ZONGULDAK °C, 15°C
Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren aralıklı yağmurlu

TRABZON °C, 16°C
Parçalı ve az bulutlu

ERZURUM °C, -4°C
Parçalı ve az bulutlu

DIYARBAKIR °C, 4°C
Parçalı ve az bulutlu

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@