Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, TV100'de Candaş Tolga Işık'a konuk oldu. Burada deprem gündemi, kentsel dönüşüm ve projelerine ilişkin kritik değerlendirmelerde bulunan Kurum, topyekün bir seferberliğin çağrısını yaptı.

Acil olarak İstanbul'un depreme dayanıklı konutlarla yenilenmesi gerektiğini vurgulayan Kurum, "Her türlü enerjiyi gayreti vereceğiz ve dönüştüreceğiz. Depremlerde 130 bin canımız gitmiş. 11 ilde deprem oldu, bakın İstanbul'da deprem olursa, İstanbul'a bir şey olursa ülke gider. Terörle mücadele kadar önemli diye o yüzden söylüyoruz" ifadelerini kullandı.

MURAT KURUM'UN SÖZLERİ ÇARPITILDI
Kurum'un bu sözleri, muhalif sosyal medya kullanıcıları tarafından 'Kahramanmaraş merkezli depremlerde 130 bin kişi ölmüş' algısıyla servis edildi. CHP yandaşı Halk TV, söz konusu açıklamayı son dakika olarak vererek, "Büyük acıya, büyük itiraf" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'enflasyon' mesajı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'enflasyon' mesajı

"CUMHURİYET TARİHİNDEKİ DEPREMDE ÖLENLERİN SAYISINI İFADE ETTİ"
Sunucu Candaş Tolga Işık, Kurum'un söz konusu açıklamayı Cumhuriyet tarihinde ölen kişilerin yaklaşık sayısı olarak ifade ettiğini aktardı.

Işık, X hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: "Bu arada çok soruldu, yayından sonra Murat Kurum'a "Depremlerde 130 bin kişi öldü" cümlesini tekrar sordum. "Bu sayının 6 Şubat depremiyle alakalı değil Türkiye Cumhuriyeti tarihinde depremden ölenlerin yaklaşık olarak toplam sayısı olarak ifade ettiğini söyledi."

KURUM DAHA ÖNCE DE FARKLI KANALDA AYNI AÇIKLAMAYI YAPMIŞTI
Kurum'un “130 bin canımızı kaybettik" sözünü daha önce de 29 Nisan 2023 tarihinde, Haber Global TV canlı yayınında kullanmış, sayının son bir asrı kapsadığını Kurum, bizzat kendisi ifade etmişti.