NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Vilnius'ta yapılacak NATO zirvesi öncesinde yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İsveç'in NATO'ya katılma teklifini TBMM'ye iletmeyi kabul ettiğini söyledi.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg görüşme sonrası yaptığı açıklamada, ''Erdoğan İsveç'in onaylanması için kararı Meclis'e götürecek. Sayın Erdoğan, İsveç'in üyeliğinin onaylanması konusunda kararını verdi. İlk kez Terörle Mücadeleden Sorumlu Özel Koordinatör atayacağız.'' dedi.

''TERÖRLE MÜCADELEDEN SORUMLU ÖZEL KORDİNATÖR ATAYACAĞIZ''

Göç İdaresi Başkanlığı'ndan İstanbul'daki Suriyeliler için yaptırım! Göç İdaresi Başkanlığı'ndan İstanbul'daki Suriyeliler için yaptırım!

Stoltenberg, ''İlk kez Terörle Mücadeleden Sorumlu Özel Koordinatör atayacağız. İsveç'in NATO üyeliği tarihi bir adım olacaktır. Terörizme karşı nasıl birlikte çalışılacağı konusunda uzlaşıldı. Bu hem Türkiye, hem de tüm NATO ittifakı için önemli. Türkiye'nin onay işlemi hakkında ayrıntıları ben veremem. Şunu kesin olarak söyleyebilirim ki Cumhurbaşkanı Erdoğan en yakın zamanda onay işlemini gerçekleştirecektir. Macaristan, İsveç’in üyeliğini son onaylayan ülke olmayacaklarını vurguladı. NATO, terörizme karşı farklı şekillerde, farklı yöntemlerle birlikte çalışmaktadır.'' ifadelerini kullandı.