banner29

Dünya devi tanıttı! Yüzde 11 yakıt tasarrufu...

Japon üretici Subaru, Avrupa pazarında sunduğu ilk elektrikli Subaru modelleri olan Subaru XV e-Boxer ve Yeni Forester e-Boxer 'ı tanıttı.

Otomotiv 10.03.2019, 11:02 10.03.2019, 11:06
Dünya devi tanıttı! Yüzde 11 yakıt tasarrufu...

Subaru XV ve Yeni Forester modellerinde kullanılan yeni motor, markanın iki ana özelliği olan "Boxer" motor ve "Simetrik Sürekli Dört Çeker" teknolojilerinin birleşiminden oluşuyor.

Markanın e-Boxer, sistemine sahip modellerinde kullanılan lineartronic şanzımanın da, lithium ion batarya, DC/DC dönüştürücü ve “Electric Motor Inverter” ile çalışabilmesi için yeniden tasarlandığı bildirildi. Bu kapsamda, vites geçişlerinin sürücüye hissettirilmediği ve daha lineer bir hızlanma sunulduğu belirtiliyor.

PARÇALARIN YÜZDE 80'İ YENİDEN TASARLANDI

e-Boxer’ın kalbini oluşturan direkt enjeksiyonlu, 2.0 litre Boxer motorda kullanılan parçaların yüzde 80’i de yeniden tasarlanmış durumda. 

Edinilen bilgiye göre, e-Boxer motor seçeneğine sahip Subaru modelleri kullanıcısına benzinli motor sürüşü, EV sürüş ve motor asist sürüşü olmak üzere 3 farklı sürüş modu sunuyor. 

EV modunda otomobilde yer alan elektrik motoru devreye giriyor. Bu sürüş modunda sessiz ve sıfır emisyonlu bir sürüş mümkün oluyor. Araç ve batarya durumuna göre EV modunda elektrik motoruyla 1.6 kilometreye kadar sürüş sağlanabilirken, bu modda otomobil en fazla 40 km/s hıza kadar çıkıyor.

YÜKSEK HIZDA BATARYA ŞARJ OLUYOR

Orta hızlardaki sürüşlerde ise, hem elektrikli motor hem de içten yanmalı motor bir arada çalışıyor. Yüksek hızlarda da içten yanmalı motor aracın yol almasını ve bataryanın şarj olmasını sağlıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?