CHP Grup Başkanı Özgür Özel, geçtiğimiz günlerde CHP genel başkanlığına aday oldu. Büyük bir hareketliliğin yaşandığı partide gözler 4-5 Kasım tarihlerinde yapılacak olan kurultaya çevrildi.

Özel, Birgün'ün sorularını cevapladı. Partiye yönelik eleştirilerde de bulundu. Burada kendisine, "Partinin sağa kaydığı eleştirilerine katılıyor musunuz? Örneğin helalleşme söylemine nasıl baktınız?" sorusu yöneltildi.

"Helalleşmenin samimiyeti sorgulandı"

'İYİ Parti'de 6 milletvekili daha istifa edecek' 'İYİ Parti'de 6 milletvekili daha istifa edecek'

Özel, soruya şöyle yanıt verdi:

Genel Başkan, grup toplantısında söylediğinde bunu öğrendim. Ortaklaşılmadığı için sahipsiz kaldı. Bir tarafa Roboski’yi koyup, bir tarafa başını örttüğü için öğrencilerin eğitim hakkının elinden alınmasını koyup, örtünme özgürlüğü kadar örtünmeme özgürlüğünün de öne çıkarılması, hayat biçimine müdahale edilmesine karşı olunduğunun söylenmesi ve tam özgürlükçü bir çizgiden yaklaşıp Türkiye’nin geçmişteki tüm travmalarıyla helalleşecek cesaretteyiz, denilmesi gerekirdi. “Kürtlerin, Aleviler’in yaşadığı travmalar da buna dahildir, 80 darbesi sonrası sağcıların yaşadığı işkenceler de buna dahildir” diyerek ortaklaşılmadığı için bu işin bir ayağı topalladı, samimiyeti sorgulandı.

"CHP sağa kaydı ama biz düzelteceğiz"

Sonuçta Genel Başkan’ın da yalnız kaldığı görüşüne katılıyorum, çünkü ortaklaşmadan yola çıktı. Örneğin, mutfak videolarının çok samimi, çok inandırıcı tarafı var. Ama bir taraftan da hazır olmadığımız birçok hamleyi mutfak videolarından öğrendik biz de. Evet, CHP sağa kaydı ama biz düzelteceğiz.