Irak’ın kuzeyinde başlatılan Pençe-Kilit Operasyonu'nda teröristlerin inlerine girilirken Mehmetçik, biri 4 odalı olmak üzere 2 mağara tespit etti. Öldürülen terörist sayısı ise 30 oldu.

Irak’ın kuzeyindeki Metina, Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerinde başlatılan operasyon başarıyla sürdürülürken, öldürülen terörist sayısı her geçen gün daha da artıyor.

Bakan Akar: 30 terörist öldürüldü

Gece boyunca Kara Kuvvetleri Harekât Merkezi'nde operasyonu takip eden Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, son rakamı verdi.

2 gün önce başlatılan operasyonun kararlılıkla süreceğini bildiren Bakan Akar, “Kilit Operasyonu'nda 30 terörist etkisiz hale getirildi. Operasyon sürecek. Birinci safha tamamlandı. Onlarca mağara var. Bütün mağaraların, barınakların temizlenmesi gerekiyor.” açıklamasını yaptı.

Bakan Varank: 31 bin kişi kayıt yaptırdı, 4 milyon kişi ise siteyi ziyaret etti Bakan Varank: 31 bin kişi kayıt yaptırdı, 4 milyon kişi ise siteyi ziyaret etti

Operasyona katılan birliklerin komutanları ile video telekonferans yöntemi ile toplantı da yapan Bakan Akar; sahadaki son duruma ilişkin bilgi aldı, talimatlar verdi.

4 odalı mağara bulundu

Öte yandan, arama-tarama faaliyetinde terör yuvaları da tespit edildi.

Kahraman Mehmetçik tarafından bulunan 200 ve 300 metre uzunluğunda iki ayrı mağaradan birinin, 4 odalı olduğu belirlendi.

49 adet EYP imha edildi

Mağaralarda yapılan aramalarda şu ana kadar;  11 adet AK-47 piyade tüfeği, 3 adet 7.62 mm PKMS makinalı tüfek, 1 adet Doçka makineli tüfek, 2 adet Dragunov keskin nişancı tüfeği, 69 adet el bombası, 2 bin 500 adet hafif silah mühimmatı, 1 adet büyük telsiz, 1 adet küçük telsiz, çok sayıda EYP yapım malzemesi ele geçirildi.

Operasyon kapsamında 49 adet EYP de imha edildi.