Almanya'dan Rusya ile yakınlaşma mesajı

Almanya Başbakan Yardımcısı Wolfgang Kubicki, 'Rusya ve Almanya arasındaki ilişkilere değinerek, Berlin'in Moskova ile karşılıklı iletişim kanallarını açması gerekmektedir' dedi.

Almanya'dan Rusya ile yakınlaşma mesajı
Augsburger Allgemeine'e konuşan Kubicki, Rusya ve Almanya arasında ilişkilerin normalleşmesinde ilk adımın “Rusya'yı G8 ülkeleri arasına geri döndürmek” olacağını dile getirdi. "Fakat bunu yapmak için diğerlerinin de rızasını almalıyız. Bu nedenle ekonomik yaptırımların azaltılmasıyla Rusya'ya doğru ilk adımı atmalıyız. Çünkü bu konuya sadece Almanya tarafından karara bağlanabilir” diye konuştu.

ALMANYA RUSYA'NIN G8'E GERİ DÖNDÜRMEK İSTİYOR

Nisan ayında Almanya'da az sayıda önde gelen politik figür G8'in formatının yeniden düzenlenmesi konusunda isteğini dile getirdi. Kanada'da yaklaşan G7 Zirvesi'nde konuşacak liderlerin bu yaklaşımı Moskova ile daha iyi bir iletişim kurulmasını da amaçlıyor. G7 Zirvesi ise 8-9 Haziran'da Kanada Charlevoix'ta gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Bu arada Reuters'e göre G7 ülkeleri Rusya ile ilgili sıkı bir denetime başvurmayı planlıyor.

2014 yılında ülkelerden 7'si Rusya'nın Sochi kentinde yapılan G7 Zirvesi'ni boykot etmişti. Ukrayna krizi ile anlaşmazlıklarını açıklamış ve G8 birliğinin formatını G7'ye uyarlamıştı.

O zamandan itibaren yüksek rütbeli Avrupalı yetkililer Rusya'yı gruba geri döndürme taleplerini tekrarladılar.


Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2018, 12:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5