banner5

banner29

Başbakan Yıldırım: Seçimi ilgilendiren 8-10 maddelik teklif haftaya Meclis'te

Başbakan Binali Yıldırım Cuma namazı çıkışı gazetecilerin sorularını cevapladı. Yıldırım, "Seçimi ilgilendiren 8-10 maddelik bir teklif, önümüzdeki hafta Meclis'te olacak." dedi.

Siyaset 20.04.2018, 15:57 20.04.2018, 15:57
Başbakan Yıldırım: Seçimi ilgilendiren 8-10 maddelik teklif haftaya Meclis'te
Başbakan Binali Yıldırım Cuma namazı sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı.

"100 bin oyla aday göstermede noter şartı yok"

Başbakan Yıldırım, "Uyum yasaları zaten bir süredir meclisten çıkıyor, yeni bir Seçimi ilgilendiren 8-10 maddelik bir teklif, önümüzdeki hafta Meclis'te olacak. 100 bin imzayla gösterilecek Cumhurbaşkanı adaylığının esas ve usülleri bu teklifte yer alıyor. Burada noter şartı falan yok. Aday göstermek isteyen vatandaş kime aday gösterecekse gerekli kimlik bilgilerini, belirtecekler. Birisi oturup 100 bin vatandaşımızın isimini yazıp gelip adayım derse olmaz. Adaylığına rızası olması lazım. Bu da Yüksek Seçim Kurulu kanalıyla yapılacak. Ayrıntılar gelen teklifte yer alacak." dedi.

"FETÖ'cüler Yunanistan'ı güvenli barınak olarak görmeye başladı"

Yunanistan'ın darbecilerle ilgili kararını değerlendiren Yıldırım, şu ifadeleri kullandı:

"Yunanistan bizim komşumuz, dostumuz bir ülke. Bizim düşmanımızın Yunanistan'ın da düşmanı olması gerektiğini düşünüyoruz. Böyle davranması gerektiğine inanıyoruz. Ülkemizde darbeye aktif olarak katılmış FETÖ örgüt üyelerinin hiçbir şekilde korunması kabul edilebilir birşey değildir. Son zamanlarda maalesef FETÖ suçluluları Yunanistan'ı güvenli bir barınak olarak görmeye başladı. Bu da komşuluğumuza, dostluğumuza zarar veriyor. Ümit ederim ki FETÖ örgüt mensuplarını ülkemize iade eder. Bu çağrımızı tekrarlıyoruz. FETÖ örgütü mensuplarının Yunanistan-Türkiye dostluğunu, ilişkilerini olumsuz şekilde etkilemesini arzu etmeyiz. Tabii ki Türkiye de hukuk devletidir. Hukuk devleti kuralları çerçevesinde onlar yargılanacak. Hak ettikleri sonuca katlanacaklar."

"ABD'liler seçim görmek istiyorsa Türkiye'ye gelsin"

Başbakan Yıldırım, ABD Dışişleri Sözcüsünün 'seçim' açıklamasına ilişkin, "Önce onlar kendi işlerine baksın. 1,5 sene geçti seçimlerden, hala 'seçimlerde hile, usulsüzlük yapıldı' tartışmaları Amerika'da bitmedi. Amerikalılar, seçim görmek istiyorsa Türkiye'ye gelsinler. Şeffaf olup olmadığını yerinde görsünler." dedi.

Olaylı derbi

Başbakan Yıldırım, çıkan olaylar nedeniyle tatil edilen Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında oynanan Ziraat Türkiye Kupası yarı final rövanş maçı ile ilgili şöyle konuştu;

"Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş'e yapılan bu saldırı kabul edilemez. Şiddetle kınıyorum. Bu, dostluğa, futbola, futbolun mehabetine de uyan bir şey değildir. Şenol Güneş'e de çok geçmiş olsun diyorum. Tabii takımlar arasında rekabet olağan bir şeydir ama bu rekabeti şiddete dönüştürdüğünüz zaman eğlence olmaktan çıkıyor, taraftarların birbirine husumetine dönüşüyor ve bunun da futbol özelliği kayboluyor. Ha anarşi ha orada yaşanan şiddet, bunlar arasında fark yoktur."

"Bu tip olayların bazı provokasyonlarla gerçekleştiği yönünde de geçmişten gelen tecrübeler var. O bakımdan başta takımların yöneticileri olmak üzere taraftarları, futbolun keyfine, zevkine varmaya davet ediyorum. Şiddetle kavgayla nizayla futbol olmaz ve asırlık tarihi olan takımlarımız da bunu asla hak etmiyor. Böyle olaylar yüzünden kötü bir unvan sahibi olmaları ülkemize de Türk futboluna da zarar veriyor. Ümit ederim buna benzer olaylar bir daha yaşanmaz. Bu arada Türkiye Futbol Federasyonu da gerekli araştırma, soruşturmaları yapıyor. Ne gibi müeyyidesi varsa sorumluluğu olanlar mutlaka karşılığını görecek."

AA
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?