Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yoğun Diplomasi Trafiği

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2017'de 125 devlet ve hükümet başkanıyla görüştü, 194 telefon görüşmesi yaptı ve yurt içi ile yurt dışı toplam 293 kez görüşme gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yoğun Diplomasi TrafiğiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen yıl "çalışma" ve "resmi" ziyaret başta olmak üzere zirve etkinlikleri dolayısıyla çeşitli ülkelere giderek temaslarda bulundu. Mevkidaşlarıyla bir araya gelen Erdoğan, diplomatik temasları kapsamında farklı konularda telefon görüşmeleri yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 21'i resmi, 7'si çalışma ziyareti, 6'sı zirve olmak üzere toplam 34 defa yurt dışına giderken, 11'i resmi ve 2'si de çalışma ziyareti olmak üzere 13 konuğu Türkiye'de ağırladı.

Erdoğan'ın himayesinde Türkiye'de 4 zirve gerçekleştirilirken bu kapsamda başta devlet ve hükümet başkanı olmak üzere farklı düzeyde 51 kişi ağırlandı.

Bu zirvelerin en kapsamlısı aralık ayında yapılan ve tüm dünyada büyük ses getiren "İİT Olağanüstü İslam Zirvesi"ydi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İİT Olağanüstü İslam Zirvesi kapsamında devlet ve hükümet başkanlarıyla, başkan yardımcıları, meclis başkanları ve genel sekreter düzeyinde toplam 29 üst düzey ismi Türkiye'de ağırladı.

125 devlet ve hükümet başkanıyla görüştü

Yoğun bir diplomasi trafiği sürdüren Erdoğan, geçen yıl 168'i yurt içi ve 125'i yurt dışı olmak üzere toplam 293 kez görüşme gerçekleştirdi.

Erdoğan, 43'ü yurt içi, 82'si yurt dışı olmak üzere 125 devlet ve hükümet başkanıyla görüştü.

Telefonda en çok Putin'le konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yıl yoğun bir telefon diplomasi trafiği ile toplam 194 telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yıl telefonla en çok Rusya Devlet Başkanı Viladmir Putin ile konuştu. İki lider 14 kez görüştü. Putin'i 10 görüşme ile Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad El-Sani ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 9 görüşme ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 8 görüşme ile Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, 6 görüşme ile Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, 5 görüşme ile  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İngiltere Başbakanı Theresa May ve ABD Başkanı Donald Trump izledi.

En çok not "Irak" için hazırlandı

Erdoğan tarafından milli gün, taziye, teşekkür, tebrik, davet ve özel olmak üzere toplam 684 mesaj, 215 mektup gönderildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ekibi tarafından diplomasi trafiği kapsamındaki görüşmelerinde kullanması için 789'u büyük not, 716'sı da dış politika gelişmeleri olmak üzere bin 507 not hazırlandı.

Geçen yıl en çok not Irak için hazırlandı. Cumhurbaşkanı'na 175 not iletildi. Bunu 151 not ile Amerika, 91 not ile Almanya, 59 not ile Fransa, 57 not ile Suriye, 44 not ile Katar ve Avrupa Birliği, 33 not ile Rusya, 29 not ile Filistin ve 26 not ile Yunanistan izledi.

AA

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2018, 13:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5