İran'ın yeni mesajlaşma uygulaması: Soruş

İran'da dini lider Hamaney'den destek alan yerli mesajlaşma uygulaması 'Soruş' kullanılmaya başlandı. Uygulamada İranlı bir kadın figürün üzerinde 'Amerika'ya ölüm' yazılı pankart taşıdığı bir imoji de bulunuyor.

İran'ın yeni mesajlaşma uygulaması: Soruş
Birçok sosyal mesajlaşma uygulamasının yasak olduğu İran'da 'Soruş' isimli yerli mesajlaşma uygulaması geliştirildi.

HAMANEY'DEN ONAYLI

Soruş'un dini lider Ayetullah Ali Hamaney tarafından onaylandığı belirtilirken, uygulamanın en dikkat çeken özelliği emojileri.

"AMERİKA'YA ÖLÜM"

Uygulamada, "Amerika'ya ölüm" pankartı taşıyan, Hamaney'in posterini 'memnuniyetle' tutan hijablı kadın emojileri yer alıyor.

FARSÇA ve İNGİLİZCE DESTEĞİ

Hem IOS hem de Android işletim sistemli telefonlarda kullanılabilen Soruş, Farsça'nın yanı sıra İngilizce dil seçeneği de sunuyor.

TELEGRAM'A SAVAŞ AÇILDI

Habertürk'ün habeirne göre İran'da yaklaşık 50 milyon Telegram kullanıcısı var. Ancak İran yönetimi Telegram'a savaş açtı. Bu savaşta başı çeken isim Ali Hamaney, İranlılara Soruş kullanmalarını önerirken Devrim Muhafızları da Soruş'un yaygınlaşması için çaba sarf ediyor. Telegram hesabından yarışma başlatan Devrim Muhafızları, 5 kişiye altın Soruş üyeliği verilyor.

Geçen yılki hükümet karşıtı gösterilerin büyük oranda Telegram üzerinden organize edilmesi İran yönetimini harekete geçirmişti. Telegram ülke genelinde yasaklanmış ancak yasak günler içinde kaldırılmıştı.

 
Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2018, 12:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5