banner30

banner29

Kemalist ideoloji ve kadrolara güvence mi duyuluyor?

Yeni Akit Gazetesi yazarların Kenan Alpay, gözden kaçan bir ayrıntıyı köşesine taşıyarak büyük tartışmaya sebep olacak fitili ateşlemek üzere! Ak Parti hükümetleri döneminde ''askeri vesayete'' ait bir takım uygulamaların kaldırılmasının sevincini yaşayamadan yeniden ikame ettirilmeye çalışıldığını yazan Alpay: ''YALPALAMA VAR'' dedi! Alpay'ın dikkat çektiği konular haberimizde! Mutlaka Okuyun...

Siyaset 04.09.2018, 15:43 04.09.2018, 15:43
Kemalist ideoloji ve kadrolara güvence mi duyuluyor?
İşte Alpay'ın yazısının ilgili bölümü:
...
Son dönemde Kemalist ideoloji ve kadrolara birtakım gülücükler ve sempati mesajları göndererek muhafazakâr demokrasi siyasetindeki yalpalamaya dikkat etmek gerekiyor. Amerika ve Fetullahçı uzantılarına karşı güvenceyi Kemalist ideoloji ve kadrolarda görmek bedeli çok ağır bir tercih olur. Taktik bir plan dahilinde ve kontrollü bir biçimde olsa dahi bürokratik oligarşiyi hortlatacak adımlar sadece siyasi gelecek için değil ahlaki değerler için de devasa yıkımları tetikleyebilir.

OLİGARŞİK TÖRENLERDE KERAMET ARAMAK


Milli Eğitim Bakan'ı Selçuk'un Eğitim üzerine yaptığı ümit veren söylemleri üzerinden yazısına devam eden Alpay:
...

Lakin konuşmalar, geleceğe yönelik ortaya koyulan paradigmal değişim dönüşüm planları, alınacak bütün kararları sakince tartışmaya açık olunduğuna yönelik verilen teminatlar pratikte yaşanan sıkıntıları önemsiz veya görülmez kılmıyordu elbette. 1 Eylül itibariyle Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Ne var bu yönetmelikte? Daha önce AK Parti Hükümetleri tarafından yönetmelikten çıkarılan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ve 30 Ağustos Zafer Bayramı yeniden ‘Okullarda kutlanacak ulusal ve resmi bayramlar ile mahalli kurtuluş günleri’ olarak yönetmeliğine yeniden eklendi. Daha önce resmi bayramlar yönetmelikten çıkarılmış, milli bayramların okulda kutlanması okul yönetiminin inisiyatifine bırakılmıştı.

Geri dönüş sadece askeri vesayet artığı resmi geçit ve törenlerle sınırlı değil. Aynı süreçte Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’te de birçok değişikliğe gidildi. ‘Yeni’ yönetmelikteki en dikkat çekici ‘gelişme’ ise Atatürkçülüğün öğretmenler kurullarında ve zümre öğretmenler toplantısında ele alınması konusunda yapılan dönüşten ibaret. Yönetmelikten iktibas edecek olursak mesele şu: “Atatürkçülükle ilgili konuların üzerinde durularak çalışmaların buna göre planlanması ile öğretim programlarının incelenmesi, programların çevre özellikleri de dikkate alınarak amacına ve içeriğine uygun olarak uygulanması, yıllık plan ve ders planlarının hazırlanması ve uygulanmasında konu ve kazanım ağırlıklarının dikkate alınması…”

Bakan Selçuk çok güzel konuşuyor, ufuklar açıyor, geleceğe ışık tutuyor ama Türkiye’nin eğitim öğretim sistemini kurtulma üzere büyük bedeller ödediğimiz askeri vesayetin mantığına uygun bir forma tebdil etmek üzere adımlar atıyor. Bu geriye, askeri vesayetin tasallutu altındaki eğitim öğretim mantığını sadece Bakan Selçuk’a fatura etmek hakkaniyetli olmaz elbette. Son dönemde Kemalist ideoloji ve kadrolara birtakım gülücükler ve sempati mesajları göndererek muhafazakâr demokrasi siyasetindeki yalpalamaya dikkat etmek gerekiyor. Amerika ve Fetullahçı uzantılarına karşı güvenceyi Kemalist ideoloji ve kadrolarda görmek bedeli çok ağır bir tercih olur. Taktik bir plan dahilinde ve kontrollü bir biçimde olsa dahi bürokratik oligarşiyi hortlatacak adımlar sadece siyasi gelecek için değil ahlaki değerler için de devasa yıkımları tetikleyebilir.

Muhafazakâr demokrasinin kısa ve acıklı hikayesi şu olmaz inşallah: “Az gittik, uz gittik nihayetinde Kemalist ideoloji ve temrinlerin büyük kerametlerini keşfettik.”

HABERVAKTİ.COM-ÖZEL
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?