banner29

112'yi işletenler yandınız! Yeriniz anında tespit edilecek...

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen torba yasaya 112 acil çağrı sistemiyle ilgili yeni bir madde eklendi. Buna göre, 112 çağrı merkezini arayanların kişisel verileri ve konum bilgisi GSM şirketleri tarafından 112’ye verilecek.

Sağlık 27.02.2020, 12:18
112'yi işletenler yandınız! Yeriniz anında tespit edilecek...

Düzenlemeye göre, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından, afet veya acil durumdan etkilenen kişiler ile sınırlı olmak üzere Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın veya valiliğin talebi üzerine GSM şirketleri abonelerinin telefon ve konum bilgilerini 112 acil çağrı merkezlerine verecek.

Düzenlemede kişisel veriler olaya maruz kalan kişilerle sınırlı olacak ve bilgiler daha sonra başka amaçla kullanılamayacak. 

Minimuma inecek

Düzenlemenin gerekçesinde, afet ve acil durum hallerinde 112 acil çağrı merkezlerince can ve mal kayıplarını minimuma indirmek, olaya daha etkin müdahale etmek ve gerektiğinde tekrar irtibat kurmak için gelen aramalara ilişkin telefon abone ve konum bilgilerinin temin edilmesinin fayda sağlayacağı belirtildi.

112'Yİ İŞLETENLER HAKKINDA DA İŞLEM YAPILACAK

112 Çağrı Merkezi'nde çalışanlar çağrıların yüzde 90'ının asılsız olduğu sıklıkla dile getiriyordu. Bu sistemden sonra asılsız çağrıda bulunan ve yeri tespit edilen kişiler hakkında da yasal işlem yapılabileceği düşünülüyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?