banner5

banner29

Hafıza sildirme yöntemi nedir? Trans manyetik stimülasyon nasıl yapılır?

Ünlülerin eski ve kötü anılarını sildirmek için başvurdukları hafıza sildirme yöntemi (Trans manyetik stimülasyon) nedir?

Sağlık 01.02.2020, 13:19
Hafıza sildirme yöntemi nedir? Trans manyetik stimülasyon nasıl yapılır?

Trans manyetik stimülasyon (Hafıza sildirme yöntemi) nedir?

Alternatif tedavi yöntemi olan trans manyetik stimülasyon ilk kez 1903 yılında yapıldı. Psikyatrik bir yöntem olan TMS, şiddetli depresyon yaşayanlar için kullanıldı. Yöntem kişinin hafızasındaki kötü anıları unutturmak için uygulanıyor. Bir uyarıcı bobin ile beyne güçlü elektronik akım sağlanır. Bobin kafaya yerleştirilerek saçlardan deri olan kısımda yoğunlaştırılır. Sandalyeye oturtularak yapılan yöntem de bilinç kaybı olmaz ancak hasta küçük elektrikli akım nedeniyle ürperti yaşar. 17. yüzyılda bilim insanları akıl hastaları için geliştirmek istedikleri bu yöntem daha sonra hafızanın belli kısımları silinecek şekilde geliştirildi. Teknoloji geliştikçe hazırlanan bobinin deformasyona uğramış sinirlere de ulaşarak iyileştirilmesi sağlandığı söyleniyor. Halen üzerinde çalışmalar yapılıyor. 

HAFIZA SİLDİRME YÖNTEMİ NEDİR? 

Psikolojik sorunları olan kişilerin kötü anlarını silme ya da hafızayı tamamen silerek yeniden hayata başlamaları sağlanmak için 17. yüzyıl başlarında ortaya çıkartılan bir yöntemdir. O yıllarda yöntem akıl hastaları ve hayvanlar üzerinde yapılmıştır. Olumlu etkiler alınsa da yan etkileri oldukça ağır olduğundan uzun süre şiddeti ağırlaşmadıkça hastalara uygulanmaktan kaçınılmıştır. Teknolojinin gelişimi ile geliştirilen bibonlar şizofreni hastaları için uygun hale getirilmiştir. Ancak tedavi sonuçlarının olumsuzluğu fazla olduğundan yaygın olarak kullanılmamaktadır. Son olarak günümüzde bu yöntemde belirli bölgeler tespit edilip yapıldığı için kullanımı artış göstermiştir. Türkiye'de yaygın olmayan bu tedavi yöntemi aksine Avrupa'da yaygın olarak uygulanıp kullanılıyor. 

TÜRKİYE'DE ÜNLÜLER DE BU YÖNTEME BAŞVURMUŞ

Ülkemizde son 5 yıldır bazı ünlülerin yaşadıkları ağır travmaları unutmak için uyguladığına yönelik iddialarla beraber yöntem merak konusu oldu. İlk olarak Merve Boluğur'un boşanma haberinden sonra yaptırdığı iddia edilmişti. Daha sonra ise Yağmur Tanrısevin yaptığı iddia edildi. Şimdiler de ise uzun süredir ekranlardan uzak duran Lerzan Mutlu yaptığını açıkladı. Mutlu, "Hollywood ünlülerinin de yaptırdığı bir şey. Böyle bir teknik var. Şu an birinci seansıma girdim. Hayatıma giren bütün gereksizleri sildiriyorum. Ortalık yılan kaynıyor" yaptırdığı işlem hakkında böyle konuştu. 

TRANS MANYETİK STİMÜLASYONUN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Hem beyin akışını hem sinirsel sistemi değiştiren bu yöntem ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir. Yapılan bazı hastalarda şiddetli baş ağrısı, motor hareketlerinde dengesizlik ve kaslarda karıncalanma hissi gibi durumların yanı sıra nöbet geçirme gibi şiddetli sonuçlara da neden olur. Ayrıca duyu organlarında da azalma meydana gelir.

SİL BAŞTAN FİLMİNE KONU OLMUŞTU

Jim Carry'in başrol oynadığı Sil Baştan (Eternul Sinshine) filminde de hafıza sildirme yöntemini kullanan iki sevgili konu alınmıştı. Filim 2004 yılında Oscar aldı. Joel ve Clementine'ın mutlu bir birliktelikleri vardır. 2 yıl süren bu mutlu birliktelik ikilinin ayrılma kararı almasıyla birlikte sona erer. Clementine, gizemli bir tıbbi bir müdahale yardımıyla geçmişteki ilişkisine dair zihninde kalan her şeyi sildirir. Joel bunu öğrendiğinde çok üzülür ve aynı zamanda küpleri biner. Aynı prosedürü kendi üzerinde uygulatmaya karar verir. Fakat Clementine ile yaşadıklarını unutmak sandığı kadar kolay olmayacaktır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?