İşte bayramı kilo almadan geçirmenin yolları

Ramazan bayramı bereketiyle, rahmetiyle geldi. Peki ya Bayram boyunca nasıl beslenmeliyiz? Kilo dengemizi sağlamanın yolları neler? Diyetisyen Naile Ganioğlu açıklıyor..

İşte bayramı kilo almadan geçirmenin yolları

Diyetisyen Naile Ganioğlu, Haber Vakti için kaleme aldığı yazısında bayramda doğru beeslenmenin önemini anlatıyor.


İşte o yazı:


Bir Ramazan ayını daha bitirdik şükürler olsun. Şimdi bayramını yapma zamanı. Bayramlar tadı çıkarılması gereken zamanlardır. Hep birlikte toplanılan, muhabbetin çok olduğu ve tabi ki yemenin içmenin de çok olduğu bir dönemdir.


Eğlenilerek yenilen yiyeceklerin kalorisi daha azdır unutmayınBu demek değildir ki eğleniyorum sınırsız her şeyden yemeliyim. Ama ‘aman kilo alırım’ korkusuyla da endişe dolu bir 3 gün de geçirmeyin. Bayram boyunca 2 dilim tatlı danışanlarımın kronik hastalığı olmayanlarına yazdım. Tatlı sevmiyorsa kişi hiç problem yok ama çocukluğumuzdan gelen adetler bizim bayram algımızı oluşturduğu için çoğunluk grup tatlıyla çok barışık. Kontrolü bırakmadan hareket ederseniz bayramı hem eğlenerek hem eksiklik yaşamadan atlatabilirsiniz.Gelelim önerilere;Ramazan ayı boyunca düzen değiştiği için lütfen ağır bir kahvaltı ile güne başlamayın. Daha hafif protein ağırlıklı bir öğün tüketin. Yumurta, peynir, tam tahıl ekmek, ceviz gibi… (miktarlar kişiye göre değişir.)

SU SU SU.. Çok önemliSıcaklıkların artması ile ihtiyacımızda artmış durumda. SU miktarınızı ortalama 2,5-3 lt olarak ayarlamaya çalışın.


Öğün düzeni günde 4-6 öğün arası hayat standardınıza göre ya da hastalık durumunuza göre ayarlayabilirsiniz.

HAREKETGün içinde kaçırmalar fazlaysa mutlaka 30-60 dakika tempolu yürüyüşler hem rahatlamanızı sağlayacak hem de kaçırmaları biraz da olsa dengelemeye yardımcı olacaktır.

Salatalar; doygunluk ve kabızlık açısından en çok yardımcı olacak besinlerden. Bayramın etkisi ile öğün düzeni kaçıp dengesiz durumlar olacağından sindirim problemi yaşamama adına bu çok önemli!

Şeker yerine hurma-incir gibi kuru meyveler ikram edebilirsiniz.

Bol bol akraba ziyareti yapın..

Şeker tadında bayramlar geçirmeniz dileğiyle..

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2018, 13:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5