banner29

Soğuk Hava Dalgası Geliyor! Mevsimin Vazgeçilemez Tadı Salep

Diyetisyen Merve Ceylan Alp'in salep hakkında kaleme aldığı yazısı..

Sağlık 20.11.2017, 18:44 20.11.2017, 18:44
Soğuk Hava Dalgası Geliyor! Mevsimin Vazgeçilemez Tadı Salep
Kış günlerinin vazgeçilmezleriden salep hakkında bilinmesi gerekenler, beslenme açısından önemi ve yapılan deneysel çalışmaları kaleme alan Diyetisyen Merve Ceylan Alp'in köşe yazısı..

Salep nedir, nasıl elde edilir, beslenmemizdeki yeri nedir, nerelerde nasıl kullanılabilir ve bunun gibi konulara, ayrıca salep üzerine yapılmış güncel bir makaledeki deneysel çalışmaya değinmek istiyorum.Salep Orchideae familyasına ait Orchis (orkide) bitkisinin yumru şeklindeki köklerinin değirmenlerde öğütülmesi ile elde edilir.

Sadece kışın değil yazın da dondurma yapımında kullanıldığı için karşımıza çıkabilmekte, kendisine has aroması ve kokusu ile girdiği her ürüne lezzet katmaktadır. Bunun dışında pasta tarifleri konusunda yaratıcı iseniz pek çok yeni pasta veya sütlü tatlı, krema vb tariflerde de kullanabilirsiniz.

Makale incelemesine geçmeden önce kalori konusuna da değinmek istiyorum. 20 gram kadar toz salep yaklaşık 70 kkal içerir. İçmek için hazırlarken kalori değerini az veya çok artırmak sizin elinizdedir. Daha az şeker ile ve yağı azaltılmış süt ile pişireceğiniz salep kalori açısından daha tolere edilebilir olacaktır. Ayrıca tarçın ilavesi, tarçının şeker düzenleyici etkisinden dolayı faydalı olacaktır. Salep ara öğünler için gayet uygun, besleyici değeri ve enerjisi yüksek bir alternatiftir. Zayıflama programında olan kişilerin salebi daha az sıklıkla tüketmesi daha doğru olur; ama yasak listesine almak da doğru değildir kesinlikle.Şimdi 2017 yılında yapılmış ve Journal of Traditional and Complementary Medicine’de yayınlanmış salep ve karaciğer sağlığı ile ilgili deneysel bir çalışmadan bahsetmek istiyorum.

Deneyde her birinde 8 rat olan 7 farklı grup ele alınmış (kontrol grubu, plasebo grubu, salep verilen grup, salep ve isoniazid verilen dört grup olmak üzere). İsoniazid adında karaciğer için toksik etkisi olan bir ilaç da deneyde salep verilen ve salep verilmeyen bir takım gruplarda kullanılmış. Deney sonucunda laboratuar, histolojik araştırma ve incelemeler sonucunda isoniazid verilen farelerde karaciğer harabiyeti gözlenirken, isoniazid ile salebin birlikte verildiği grupta herhangi bir karaciğer harabiyeti gözlenmemiştir. Ayrıca salep verilen gruplarda, verilmeyenlere kıyasla karaciğer enzimleri düşük, toplam protein, albumin ve antioksidan kapasite değerleri daha yüksek çıkmıştır. Tüm bu bulgular salebin karaciğer koruyucu etkisine ışık tutmuştur.

Herkese sağlıklı bir hafta diliyorum.

Dyt. Merve Ceylan ALP

Makale kaynakça:

Kargar Jahromi, Hossein ;Pourahmad, Morteza;Abedi, Hassan Ali;Karimi, Mohadeseh;Kargar Jahromi, Zahra, Journal of Traditional and Complementary Medicine,2017

 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?