banner5

banner29

Albayrak açıkladı! Enerjide milli seferberlik başlıyor

Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını bitirecek eylem planı için düğmeye basıldı. Bakan Berat Albayrak güçlü ekonomi ve ulusal güvenliğe bağlı yol haritasını açıkladı.

Siyaset 07.04.2017, 11:13 09.11.2018, 23:23
Albayrak açıkladı! Enerjide milli seferberlik başlıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, ‘Enerjinin Kırmızı Kitabı’ olan Türkiye’nin yeni milli enerji politikasını açıkladı. ‘Milli Enerji ve Maden Politikası’ adıyla duyurulan yol haritası, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını sonlandırmayı planlıyor. Yeni politika, 3 temel alanda 30 stratejiden oluşuyor. Albayrak’ın verdiği bilgiye göre stratejiler arasında petrolde depolama kapasitesinin 5 milyon tona çıkarılması, Akdeniz ve Karadeniz’de sondaj gemileriyle her yıl iki kuyu açılması, yerli kömüre yatırım da var. Albayrak enerjide dağıtım ve altyapıya toplam 30 milyar lira harcanacağını, rüzgar enerjisi ihalelerinin de bu yaz yapılacağını duyurdu.

SESSİZ DEVRİM

Bakan Albayrak Türkiye’nin 15 yılda yaşadığı dönüşümü anlatarak başladığı sunumunda “Yaşayarak bir dönüşüm ortaya koyduk. Kamunun payı azaldı. Özelleştirmeler, yatırımlar, ihaleler, iptaller gibi birçok şey yaşadık ama bunlara rağmen mücadele ettik. Bu 15 yıllık sessiz devrimde elektrikte kurulu kapasite 3 katına çıktı. Elektrik üretimi 2 katından fazla bir noktaya geldi. Doğalgaz tüketimi neredeyse 3 katı arttı. Doğalgaz konforunun ulaşmadığı Türkiye’de sadece 3 ilimiz kaldı. İnşallah, seneye bunu da bitiriyoruz. 81 vilayete doğalgaz altyapısını ulaştırıyoruz. Bu süreçte abone sayısını 4 katına çıkarmışız” dedi. Albayrak, sunumunu yaptığı politikanın temelini iki unsurun oluşturduğunu, bunlardan ilkinin güçlü ekonomi, ikincisinin de ulusal güvenlik olduğunu söyledi. Albayrak enerjide belirledikleri stratejinin 3 temel sacayağını ise ‘arz güvenliği’, ‘yerlileştirme’ ve ‘öngörülebilir piyasa’ olarak sıraladı.

HEDEF KAZAN-KAZAN

Albayrak, bu üçü ne kadar sağlam ve güçlü bir şekilde inşa edilirse, paydaların o kadar mutlu olacağı bir noktaya gelineceğini ve kazan-kazan-kazan felsefesine doğru yürüneceğini söyledi. Albayrak, Türkiye’nin, bulunduğu bölgenin gelişmiş tek ülkesi olduğuna dikkati çekerek “Halihazırda 8, iki tanesi de devam eden boru hattının olduğu bir ülkeden bahsediyoruz. 8’i doğalgaz, ikisi petrol boru hattı. Bunlar siyasi ve ekonomik olarak bir sorumluluk yüklüyor. Tüm bu oyunu inşa ederken bu resimden gözümüzü çeviremeyiz. Bu resmi yakından takip eden her bir dostumuz bu resmin ne kadar önemli olduğunun farkında. Türkiye olarak bunun üzerine tüm paydaşlarla bir resim inşa edeceğiz” diye konuştu.


Karadeniz ve Akdeniz’de her yıl 2 sondaj yapılacak

Bakan Albayrak petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerinin  de hızlanacağını söyledi. Albayrak bu konudaki milli hamleyi ise şöyle özetledi: “Bu ay itibarıyla faaliyete başlayan Oruç Reis adlı sismik arama gemimizle üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olarak denizleri çok aktif kullanarak, bir gemimiz Akdeniz’de, bir gemimiz Karadeniz’de aramalarını yapacak. Tarihimizde ilk defa bu yıl yeni alımını gerçekleştireceğimiz arama sondaj gemisiyle de her yıl Karadeniz’de iki, Akdeniz’de iki olmak üzere denizlerimizde aktif sondaj faaliyetlerinde bulunacağız. Her şey hazır. Ne kadar ararsanız o kadar bulursunuz. Artık bölgemizde deniz sondajında da çok daha aktif olacağız.”

5 milyon ton petrol depolanacak

Bakan Albayrak petrol depolama noktasında da önemli çalışmalar yapılacağını duyurdu. Albayrak “Türkiye, petrol depolama noktasında istediğimiz düzeyde değil. Hedef, 5 milyon ton depolama kapasitesi. Yaşanabilecek en ufak bir krizde Türkiye’nin içerde sıkıntı yaşamaması için bu adımı hayata geçireceğiz. Ayrıca, Türkiye’nin günlük 190 milyon metreküp olan sisteme doğalgaz basma kapasitesi yıl sonunda 300 milyon metreküpe, takiben de 400 milyon metreküpe çıkaracağız” dedi.


Gaz depolama kapasitesi katlanacak

Arz güvenliği konusunda doğalgaz depolamanın büyük önemi olduğunu vurgulayan Albayrak, doğalgaz depolamada yüzde 20 hedefinin koyulduğunu, Tuz Gölü gaz depolama tesisinin bu yıl devreye girdiğini ve kapasitesinin 1 milyar metreküpten 5.4 milyar metreküpe çıkarılacağını anımsattı. Albayrak, Silivri’deki depolama tesisinin de kapasitesinin yıllık 4.6 milyar metreküpe çıkarılmasıyla 2019’da Türkiye’nin depolamada bölgenin en büyük ülkelerinden birisi olacağını belirterek “LNG altyapısını güçlendirmek için düğmeye bastık. Türkiye’nin 2015 sonu itibarıyla LNG’deki günlük 34 milyon metreküp olan kapasitesini ilk bir yılın sonunda 64 milyon, bu yılın sonunda da 107 milyon metreküpe çıkarıyoruz. Yüzer LNG santralinin ilkini aralıkta devreye aldık. İkincisini de bu yıl alıyoruz” dedi.


Doğalgazsız sanayi bölgesi kalmayacak      

Doğalgaz altyapısında gelecek iki yılda 220 ilçeye daha gaz erişimi sağlamak üzere dönemlerindeki en büyük iletim altyapı yatırımını gerçekleştiriceklerini ifade eden Albayrak, ayrıca sıkıştırılmış doğalgaz (CNG) ve LNG kullanımının da sağlanacağını ve böylece çevrecilik noktasında da önemli bir adım atılacağını anlattı. Albayrak, ekonominin temel taşı olarak nitelendirdiği OSB’lerin hepsine doğalgaz erişimi sağlanacağını bildirerek “Enerji verimliliğinin bir diğer önemli hususu olan alt kırılımlarını çalıştık. Özellikle enerji verimliliğinde alabileceğimiz mesafenin farkındayız” diye konuştu.


Yerli kömüre yoğun yatırım yapacağız

Bakan Albayrak sunumunda, yerli kaynaklardan kömürün çok yoğun bir yatırım stratejisiyle ve dünyadaki en üst çevre kriterlerinin de ilerisinde bir çevreci yaklaşımla değerlendirileceğini dile getirdi. Özellikle verimlilik altyapısını da kurarak yerli kömürle ilgili altyapının hazırlandığını ifade eden Albayrak “Önümüzdeki dönemde yerli kömüre yoğun yatırım yapacağız. Yerli kaynağımız varsa bunu sonuna kadar kullanmak zorundayız. Güneş ve rüzgarı önümüzdeki 10 yılda 10’ar bin megavatı da devreye alarak, bu oranı artıracağız. Stratejilerimizin en önemlilerinden biri, 60 yıllık rüya dediğimiz Akkuyu ile atmaya başladığımız nükleeri devreye alıp portföy içindeki payını en az yüzde 10’a ulaştıracağız” dedi.


Rüzgarda ihaleler yazın

Albayrak, geçen ay güneş enerjisinde yapılan ihalenin benzerinin rüzgarda da gerçekleştirileceğini belirterek şunları söyledi: “Rüzgar YEKA’sı için şartname inşallah bir iki hafta içinde açıklanacak. Dünyadaki birçok büyük rüzgar üreticisi firmalarla görüştük. Hepsi de ilgili. Şartnameyi açıklayacağız. Bu yaz bitmeden YEKA uygulamasını rüzgarda da hayata geçireceğiz. Yaklaşık 8 bin kalem kırılımı olan rüzgar türbini teknolojisinde muazzam bir yerlileştirmenin önünü açacağız. Bu şekilde sadece maliyet düşmeyecek aynı zamanda bölgedeki rüzgar ve güneş potansiyeli de harekete geçecek” diye konuştu.


Madende hedef 6 milyon metre  sondaj   


Arz güvenliğinin maden politikası tarafının, en bakir ve gelişmeye açık alan olduğunu belirten Albayrak, Türkiye’yi ‘kamu-özel’ modeliyle büyüteceklerini söyledi. Albayrak “MTA-özel işbirliğiyle dünyanın madencilik noktasındaki kritik işbirlikleriyle bölgesel aramacılık noktasında bir süreci başlatacağız. 2002’de yılda 32 bin metre sondaj yapan bir MTA’dan sonra, bu rakamı 300 bin metrelere çıkardık. Bu yıl 1 milyon metreye ulaşıyoruz. Hedefimiz Kanada’ya ulaşmak için 6 milyon metre” dedi.


Jeofizik ve jeokimya haritaları yolda 


Albayrak, Türkiye’nin jeofizik ve jeokimya haritalarının önemine de değinerek “Türkiye haritasındaki tüm sondaj faaliyetlerinin ‘veri tabanı’ diyebileceğimiz haritayı çıkartarak arşivliyoruz. Bu sene bunu hayata geçiriyoruz. Jeofizik haritası 2018’de tamamlanacak” dedi.  Albayrak harita için 50 bin örnek alındığını belirterek “Numunelerin sonuçları çok iyi. Türkiye’nin taşı da toprağı da altın inşallah” dedi.


Büyük Türkiye için ‘evet’ diyoruz


Albayrak “Türkiye’nin bir üst lige çıkması, en büyük on ekonomiden biri olması ve birçok alanda olduğu gibi enerji alanında da rekabetçi bir Türkiye oluşturulması için tüm stratejik vizyonların hayata geçirilmesi gerekli. Bunun için bağımsız enerjiye, güçlü ve büyük Türkiye’ye ‘Evet’ diyoruz. Biz yeni başladık. Bu anlamda tüm paydaşlardan katkı, destek bekliyoruz” dedi.


Elektrikte 2020’ye kadar 30 milyar lira yatırım

Enerji stratejisi içinde en önemli unsurlardan birinin de elektrik iletim ve dağıtımına yapılacak yatırımlar olduğunu ve bundan sonraki süreçte elektrik üretim yatırımları değerlendirilirken bölgedeki arz-talep dengesine bakılacağını anlatan Albayrak “Bir enerji projesini önceliklendirirken, o sahanın verimlilik noktasında makul olup olmadığı, bölgenin o yatırımı talep edip etmediği gibi kriterler değerlendirilecek. Tüm bu çerçevede, iletim ve dağıtım altyapısıyla uyumlu bir üretim altyapısını oluşturacağız” ifadesini kullandı. Bakan Albayrak, elektrik iletim ve dağıtımları için 5 yıllık süreçte 30 milyar liralık bir bütçe ortaya konulduğunu ve bu rakamın 18 milyar lirasının dağıtımda özel sektör tarafından, 12 milyar lirasının da Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) bünyesinde yapılacağını anımsattı. Albayrak “Ayrıca ilk olarak ulusal SCADA sistemi ikinci olarak da siber atakları önleme merkezimizi kuracağız. Tüm enerji altyapımızın yazılım süreçleri için ulusal bir SCADA sistemi için süreci başlattık. Siber atak altyapısını da dünya standartlarının üzerine çıkarmak zorundayız. Bu noktada da önemli bir yatırım sürecine yürüyoruz” dedi.


 
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
ABD seçimlerinde sizce hile var mı?
ABD seçimlerinde sizce hile var mı?
Namaz Vakti 27 Kasım 2020
İmsak 06:28
Güneş 07:58
Öğle 12:57
İkindi 15:23
Akşam 17:45
Yatsı 19:10
Günün Karikatürü Tümü
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 8 20
2. Fenerbahçe 9 20
3. Galatasaray 9 17
4. Gaziantep FK 9 14
5. Karagümrük 9 13
6. Başakşehir 9 13
7. Beşiktaş 8 13
8. Konyaspor 8 12
9. Rizespor 8 12
10. Kasımpaşa 9 12
11. Hatayspor 7 12
12. Göztepe 8 11
13. Malatyaspor 8 11
14. Sivasspor 8 9
15. Trabzonspor 9 9
16. Antalyaspor 9 9
17. Erzurumspor 8 8
18. Kayserispor 8 7
19. Gençlerbirliği 8 5
20. Denizlispor 8 5
21. Ankaragücü 7 2
Takımlar O P
1. Altınordu 10 20
2. Adana Demirspor 9 18
3. Ankara Keçiörengücü 10 18
4. Tuzlaspor 9 18
5. İstanbulspor 9 17
6. Samsunspor 10 17
7. Giresunspor 9 15
8. Bursaspor 10 14
9. Balıkesirspor 10 14
10. Altay 8 13
11. Akhisar Bld.Spor 10 13
12. Adanaspor 9 12
13. Ümraniye 10 10
14. Bandırmaspor 10 8
15. Boluspor 10 7
16. Menemen Belediyespor 8 6
17. Ankaraspor 9 5
18. Eskişehirspor 10 1
Takımlar O P
1. Tottenham 9 20
2. Liverpool 9 20
3. Chelsea 9 18
4. Leicester City 9 18
5. Southampton 9 17
6. Everton 9 16
7. Aston Villa 8 15
8. West Ham 9 14
9. Wolverhampton 9 14
10. M. United 8 13
11. Crystal Palace 9 13
12. Arsenal 9 13
13. Man City 8 12
14. Leeds United 9 11
15. Newcastle 9 11
16. Brighton 9 9
17. Burnley 8 5
18. Fulham 9 4
19. West Bromwich 9 3
20. Sheffield United 9 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 10 23
2. Atletico Madrid 8 20
3. Villarreal 10 19
4. Real Madrid 9 17
5. Cádiz 10 14
6. Granada 9 14
7. Sevilla 8 13
8. Athletic Bilbao 9 12
9. Valencia 10 12
10. Elche 8 12
11. Getafe 9 12
12. Real Betis 10 12
13. Barcelona 8 11
14. Osasuna 9 11
15. Deportivo Alaves 10 10
16. Eibar 10 10
17. Real Valladolid 10 9
18. Levante 9 7
19. Huesca 10 7
20. Celta de Vigo 10 7