Erdoğan: Bu seçimler bir beka seçimine dönüşmüştür

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart seçimleri hakkında, "Bu seçimler, ülkemiz açısından bir beka meselesine, bir beka seçimine dönüşmüştür." dedi.

Erdoğan: Bu seçimler bir beka seçimine dönüşmüştür

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Antalya İl Başkanlığı'nın teşkilat yemeğinde konuştu.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nce Boğaçayı mevkisinde düzenlenen toplu açılış törenine katılarak, Antalyalılara seslendi.

Konuşmasına, "Buraya gelmeden önce isimlerini ilan ettiğimiz belediyle başkan adaylarımızın bir kez daha şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını Allah'tan diliyorum" sözleriyle başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antalya'nın belediye hizmetleri konusunda önceki dönemlere göre farklı standartlar yaşadığını söyledi.

Bir dönem Antalya'nın başına belediyecilik anlamında kara bulutlar çöktüğünü ancak Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in iki dönem bu kara bulutları dağıtmak için çok büyük mücadele verdiğini ve farklı projeleri hayata geçirdiğini ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Hamdolsun Antalya'ya belediyecilikte çağ atlatmak AK Parti'ye nasip olmuştur. Şimdi bir kez daha Menderes kardeşimizle belediyecilikte Antalya'yı daha ileriye taşımaya talibiz. Bugün burada açılışını yapacağımız tesisler, Menderes kardeşimizin Antalya'ya son yıllarda kazandırdığı sadece küçük bir kısmıdır. Sadece bu yatırımlar, Antalya'ya yapacağımız hizmetlerin ipucudur."

HİZMETE ALINAN PROJELER

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin toplam 841 milyon lira yatırım bedeli olan 27 tesis ve hizmetin açılışının bugün yapıldığını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bunlardan biri 250 milyon liralık yatırım bedeli olan Konyaaltı Yaşam ve Sahil Parkı, bir milyon metrekareyi aşkın bir alanda, yaklaşık 10 ayda tamamlanan bu projeyle sahilin 6,5 kilometrelik bölümündeki tüm yağmur suyu, kanalizasyon ve içme suyu hatları yenilendi. Mevcut ağaçlar korunmakla kalmadı, buralara 7 bin yeni ağaç dikildi. Spor alanlarıyla bu bölge gerçekten Antalya'ya yakışır bir hale getirildi. Hayırlı olmasını diliyorum. Yine 250 milyon lira yatırım bedeli olan Kızıllı Katı Atık Değerlendirme, Geri Dönüşüm, Düzenli Depolama ve Enerji Üretim Tesisi'dir. Üstelik 4 bin ton atık işleme ve 25 megavat enerji üretim kapasiteli bu proje, yap-işlet-devret yöntemiyle belediye bütçesine yük getirmeden hayata geçirilmiştir. Bu önemli yatırımın da hayırlı olmasını diliyorum."

Konuşması devam ederken bir vatandaşın, "Heyecandan kalbim duracak" diye bağırması üzerine Erdoğan, "Aman durmasın o kalp bize lazım" yanıtını verdi.

Açılışı yapılan projeler hakkında da bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu yatırımların Antalya'mıza kazandırılmasında emeği geçen Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel başta olmak üzere ekibine, müteahhit firmaları, mühendisleri, işçileri herkesi tebrik ediyorum" diye konuştu.

Antalya'da yaşanan afette hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara şifa dileyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tabii son günlerdeki felaketler Antalya'da daha önce görmediğimiz türden afetler. Bize düşen, bu yeni duruma uygun tedbirleri almaktır. Fırtına, erken uyarı sisteminden, dalgalara karşı araçları ve binaları koruyacak engellere kadar yeni tehditlere uygun her türlü önlemi alacağız. 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.' diyerek çıktığımız bu yolda vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği bizim için her şeyin önündedir. Türkiye yıllarca ülkenin ve milletin kaynaklarını vatandaşlarımıza hizmet yerine bir avuç seçkine peşkeş çeken zihniyetin elinde eziyet görmüştür. Yıllar boyunca Türkiye'nin yoksulluğuna, geri kalmışlığına, sıkıntılarına bahane olarak hep imkanlarının yetersizliği gösterildi.

Ne zaman ki biz ülke yönetimini devraldık işte o zaman gördük ki mesele imkansızlık değil, zihniyet, zihniyet. Kafa yapısı bozuk. Türkiye aynı Türkiye olduğu halde yer altından petrol fışkırmadığı, gökyüzünden para yağmadığı halde biz bir anda şahlanışa geçtik. 3,5 kat Türkiye'yi büyüttük. Biz son 16 yılda bu adımları atarken ama zihniyet değişti, bugünlere geldik. İhracatta, ticarette, yatırımlarda, ekonominin tüm alanlarında elde ettiğimiz başarıları böyle yakaladık. Bakınız göreve geldik, savunma sanayinde ihtiyacımızın yüzde 20'sini karşılıyorduk ama bugün yüzde 65'ini karşılıyoruz yerli olarak. İnsansız hava araçlarını artık biz yapıyoruz. Silahlı insansız hava araçlarını biz yapıyoruz. Zırhlı taşıyıcılarımızı biz yapıyoruz. Hele hele şimdi insansız hava aracını silahlı olarak çok büyüğünü yapıyoruz ki birkaç ay içerisinde bitecek ve o, dünyada örnek teşkil edecek."

Erdoğan, konuşmasında, milletin vatanına sahip çıktıkça devletin büyüdüğünü, güçlendiğini, devletin, milletin önünü açtıkça insanların her alanda büyük başarılara imza attığını belirtti.

Gelinen noktanın çok önemli olduğunu ancak yeterli olmadığını dile getiren Erdoğan, 2023 hedeflerine mutlaka ulaşılacağını vurguladı.

Erdoğan, Türkiye'nin orta ve üst gelişmiş ülkeler sınıfından gelişmiş ülkeler sınıfına geçebilmesinin, ancak bu şekilde mümkün olacağını söyledi.

Türkiye'nin G20'de dünyaya örnek teşkil ettiğini hatırlatan Erdoğan, "Biz bir üst sınıfa atlamaya çalıştıkça bazıları bizi bir alt gruba göndermek için var güçleriyle çalışıyor. Son 5-6 yılda yaşadığımız hadiseler bir de bu gözle okunursa bunları çok daha iyi anlarız. Şayet Türkiye, 2003-2013 arasındaki büyüme hızıyla devam etseydi bugün hedeflerimize çok yaklaşmış olacaktık. Önümüze çıkartılan onca engel, uğradığımız onca saldırı sadece hızımızı kesti. Demokrasi ve kalkınma yolunda son hızla gittiğimiz bir dönemde trenimizi raydan çıkarmak için çok uğraştılar ama başaramadılar" değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 hedeflerine ulaşma kararlılığından en küçük geri adım atmadıklarını ve atmayacaklarını ifade etti.

Yatırımları, dünyanın hayranlıkla takip ettiği dev projeleri, siyasi açılımları, askeri altyapıyı güçlendirmeye aynı hızla devam ettiklerine dikkati çeken Erdoğan, Cudi'de, Gabar'da, Tendürek'te ve Kandil'de teröristlerin inlerine girildiğini kaydetti.

Erdoğan, "Onlar kaçacak, biz kovalayacağız. Ülkemize girmeden yerinde onları bitireceğiz. Boşa çıkardığımız her saldırı, hem gücümüze güç katıyor hem mücadele azmimizi biliyor. Bugün hedeflerimize ulaşmak için dün olduğundan daha kararlıyız. İnşallah diğer 80 vilayetimizle birlikte Antalya'nın da desteğiyle bu mücadeleyi zafere ulaştıracağız" diye konuştu.

"MİLLETİMİZİN KAVGA, KARMAŞA, BELİRSİZLİK İKLİMİNE TAHAMMÜLÜ YOK"

Antalya'nın yarınının bugünden daha güzel olacağını vurgulayan Erdoğan, vatandaşlardan büyükşehirde ve ilçe belediyelerde Cumhur İttifakı'na destek vermesini istedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhur İttifakı'nda suistimallerin görülmeyeceğini, diğerlerinin hayatlarının ise suistimal olduğunu söyledi.

Son 16 yıldaki başarılarının sebeplerinin istikrar ve güven olduğunu, bu konuda kararlı olduklarını vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Cumhuriyet tarihi boyunca ne zaman ülkeye istikrar ve güven hakim olmuşsa demokrasimiz ve ekonomimiz kazanmış, ne zaman kaos ve karmaşa çıkmışsa hep birlikte kaybetmişiz. Milletimizin rahmetli (Adnan) Menderes ve (Turgut) Özal'ı bu derece hayırla yad etmesi onları istikrarın, güvenin, demokrasinin, kalkınmanın sembolü olarak görmesinden kaynaklanıyor. Bizim de girdiğimiz 14 seçimin tamamından başarıyla çıkmamızın sebebi budur.

Dünyanın ve bölgemizin içinden geçtiği kritik süreç, Türkiye'nin sahip olduğu istikrar ve güven ortamına daha sıkı sarılmamızı gerektiriyor. Ne milletimizin ne ülkemizin artık hatırlamak bile istemediğimiz eski günlerin kavga, karmaşa, belirsizlik iklimine tahammülü yoktur. Sınırlarımızın yanı başında, ülkemize saldırmak için fırsat bekleyen terör örgütleri beslenip kışkırtılıyor. Biz de ne yaptık; kafalarına kafalarına indik. Cerablus'ta, El Bab'ta, Afrin'de indik mi? Şimdi de hazır bekliyoruz. Eğer yanlış yaparlarsa yine oradayız.

Konuşmasında, "Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet" vurgusu yapan Erdoğan, eserlerin Antalya'ya hayırlı olmasını diledi.

Erdoğan, Cam Piramit Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen AK Parti Antalya İl Başkanlığı Teşkilat Yemeği'ne katılarak, partililere hitap etti.

Antalyalıların ne kadar büyük bir badire atlattığına yerinde şahit olduklarını belirten Erdoğan, aynı şekilde felaketin izlerinin silinmesi, meydana gelen hasarın giderilmesi noktasında devletin etkinliğinin görüldüğünü ifade etti.

Erdoğan, büyükşehir belediyesinin, ilçe belediyelerinin ve valilik koordinasyonunda ilgili kurumların bir an önce yaraların sarılması için gereken her türlü çabayı gösterdiğini söyledi.

Antalya'ya gereken desteğin verileceğinin altını çizen Erdoğan, "Devletimizin desteğiyle Antalya'nın ve Antalyalı kardeşlerimizin de bu felaketin üstesinden geleceğine inanıyorum. Rabbim bizleri benzer musibetlerden korusun, muhafaza buyursun diye dua ediyorum." diye konuştu.

Cumhur İttifakı'nın Antalya Aday Tanıtım Toplantısı ve Antalya Büyükşehir Belediyesi ve diğer kurumların kente kazandırdığı tesis ve hizmetlerin toplu açılış törenine katıldığını anımsatan Erdoğan, açılışı yapılan eserlerin hayırlı olmasını temenni etti.

Antalya'yı 2023'e taşıyacak adaylarını önce parti teşkilatına sonra da vatandaşlara emanet ettiklerini vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

"İl, ilçe başkanından. mahalle temsilcisine, sandık müşahidine kadar tüm teşkilatlarımızın el birliği, gönül birliği içinde çalışarak, inşallah 31 Mart akşamı bize Antalya'da tarihi bir zaferin müjdesini vereceğine inanıyorum. Çünkü Antalya, son 10 yılda hem AK Parti'nin hizmet belediyeciliğini hem de CHP'nin istismar belediyeciliğini yaşamış, bizzat tecrübe etmiş bir şehrimizdir. 2009'da yaşanan yol kazasının Antalya'ya çok ciddi maliyetleri olmuştur. Tarihi ilimle, irfanla, hikmetle, Türklük ve İslam ile örülü bu kadim şehir, ne yazık ki milletimizin değerlerinden ve inançlarından uzak yöneticilerin elinde bir dönem, sadece ne yazık ki uyuşturucu, alkol gibi skandallarla gündeme gelmiştir."

"ANTALYA'YI 5 YILLIK FETRET DÖNEMİNİN ARDINDAN ESKİ İHTİŞAMLI GÜNLERİNE DÖNDÜRDÜK"

Aynı dönemde  Antalya'nın belediyecilik alanında da doğru düzgün hiçbir bir hizmet alamadığını ve hatta çok daha geriye gittiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

"Hatta o dönemde Antalya'nın başlanmış olan stadyumu da durdurulmuştur. Milletimiz bu gerilemeye görüp, yaşadığı için 2014'te seçimlerinde şehrin yönetimini ehline, AK Partili kadrolara emanet etmiştir. Allah'a hamdolsun biz de milletimizin bu güvenine, teveccühüne mazhar olmak için son 5 yılda gerçekten çok çalıştık, çok gayret gösterdik. Bir taraftan iş bilmez yöneticilerin Antalya Büyükşehir'de bıraktığı enkazı temizlerken diğer taraftan da bir birinden önemli yatırımlarla şehrimizin çehresin değiştirdik. Yaptığımız yatırımlarla Antalya'yı 5 yıllık fetret döneminin ardından tekrar o eski ihtişamlı günlerine döndürdük.

Bugün hemen her alanda göz dolduran, kendinden söz ettiren, Türkiye'nin marka şehirlerinden biri olan Antalya var. Bugün turizmden tarıma, ticaretten uluslararası toplantılara kadar ülkemizi başarıyla temsil eden bir Antalya var. Bugün geleceğine umutla bakan, bölgesine ilham kaynağı olan bir Antalya var. Sizler bu şehrin nereden nereye geldiğini, bizim dönemimizde yaşadığı büyük transformasyonu zaten çok çok iyi biliyorsunuz. Öte yandan şu gerçeği de çok iyi biliyorsunuz, yapmak inşa ve ihya etmek zor, yıkmak kolaydır."

Antalya'da AK Partisiz geçen 5 yılın, yıkımın ne kadar kolay, ne kadar basit olduğunu herkese gösterdiğini belirten Erdoğan, "Antalya, 31 Mart akşamında ikinci bir yol kazasını kaldıramaz. Başta büyükşehir olmak üzere tüm belediyelerde 2009'dakine benzer bir felaketin tekrarına asla izin vermemeliyiz. Bunun için hepimize çok büyük sorumluluk düşüyor. Buradaki her bir yol arkadaşımın, durmadan, duraksamadan çalışması gerekiyor. Antalya için bugün başlayan ve 31 Mart gecesi sandıkların açılmasıyla sona erecek bu seçim maratonunu, inşallah partimize ve Cumhur İttifakı'na yaraşır bir şekilde sürdüreceğimize inanıyorum. Burada bulunan her bir dostuma arkadaşıma, kardeşlerime bu noktada güveniyorum." ifadelerini kullandı.

"BÖYLESİ BİR İTTİFAKIN YERLİ VE MİLLİ OLMASI MÜMKÜN DEĞİL"

"Bölgemizde meydana gelen son hadiseler, 31 Mart'ı şimdiden salt bir mahalli idareler seçimleri olmaktan çıkarmıştır. Bu seçimler, ülkemiz açısından bir beka meselesine, bir beka seçimine dönüşmüştür." diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bölücü örgütün siyasi uzantıları ve Pensilvanya tarafından desteklenen karşı bloğun, vatan gibi, beka gibi Türkiye'nin istiklal ve istikbali gibi hiç bir hedefi hiçbir hassasiyeti yoktur. Bunların yegane hedefi AK Parti'ye çelme takmak, Cumhur İttifakı'nın 24 Haziran seçimlerinde elde ettiği başarının öcünü almaktır. Kendilerine ne ad verirlerse versinler içinde Kandil'in, Pensilvanya'nın ülkemize husumeti aşikar tüm çevrelerin olduğu böylesi bir ittifakın yerli ve milli olması mümkün değildir. Nitekim geçenlerde bir CHP'li yönetici, 'Milli olmak HDP ile ittifak yapmaktır' diyerek, dillerinin altındaki baklayı çıkarmıştır. Bölücü örgütün uzantılarına koltuk değnekliği yapmayı millilik olarak gören bir zihniyet ülkemize, milletimize sadece yıkım, baskı, zulüm ve gözyaşı getirecektir. Milletle, milletin değerleriyle kavgalı bir anlayıştan zaten başka bir şey de beklenemez. Bu yıkım ittifakının, bu zillet ittifakının, bu illet ittifakının karşısında adeta milli bir set gibi duracak yegane kadro ise buradadır, bu salondadır."

"31 MART AKŞAMI SANDIKTAN BİZİM ÇALIŞMALARIMIZ ÇIKACAKTIR"

24 Haziran'da elde ettikleri başarı ile Türkiye'ye yönelik pek çok senaryoyu ters düz ettiklerini anlatan Erdoğan, 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimleri de bir imtihan olarak değerlendirdi.

"Bu imtihandan da alnımızın akıyla çıkacağımıza inanıyorum." ifadesini kullanan  Erdoğan, Antalya'da 2014'ten, 24 Haziran seçimlerinden çok daha büyük zafer beklediğini söyledi.

Teşkilat üyelerinin omuzlarındaki yükün bilinciyle gece gündüz demeden 31 Mart akşamına kadar çalınmadık kapı, hali hatırı sorulmadık seçmen bırakmadan çalışacaklarına inandığını dile getiren Erdoğan, şu değerlendirmede bulundu:

"Dün gece İstanbul İl Teşkilatı'nda dosyaları açtım, oradan 10'a kadar görevlileri aradım. Gerek bayan, gerek bay. Bakayım hangi sandıkta görevliler, biliyorlar mı diye. Saat 12.00 ile 01.00 arası. Hamd ettim, maşallah hepsi nerede görevli olduğunu biliyor. Onun için bir gece sizin de içinizde bazılarını arayabilirim. İşi sıkı tutacağız. Gevşekliğe, rehavete yer yok. Bilhassa bu sene ilk defa sandığa gidecek gençlerimize ulaşacak projeler geliştirmenizi, onları asla ihmal etmemenizi istiyorum. Unutmayın, gayret bizden, tevfik Allah'tandır. Rabbimizin buyurduğu gibi, insan için ancak çalıştığının karşılığı vardır. 31 Mart akşamı sandıktan sonuç olarak yine bizim çalışmalarımız, bizim gayretlerimiz, bizim fedakarlıklarımız çıkacaktır. Rabbim yolumuzu açık eylesin, mücadelemizin zaferle taçlandırsın."

Seçimlerden AK Parti'yi ve Cumhur İttifakı'nı temsil edeceklere başarılar dileyen Recep Tayyip Erdoğan, hizmet yarışında bayrağı devredeceklere de teşekkür etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5