banner16

Raşid Dostum'a suikast girişimi!

Afgan cihadı döneminde Özbek'lerin liderliğini yapan ve daha çok denge siyaseti güden Raşid Dostum, 1 yıldır Türkiye'deydi! Birileri Dostum'un Afganistan'a dönmesinden memnun olmadığını suikast girişimiyle gösterdi!

Raşid Dostum'a suikast girişimi!
Bir yıldan uzun süredir Türkiye'de sürgünde olan Afganistan Devlet Başkanı Yardımcısı General Raşid Dostum Pazar günü görevine devam etmek için Kabil'e döndü ve bombalar patladı!
Dostum'u Ankara'dan Kabil'e taşıyan uçağın iniş yapmasından kısa bir süre sonra Kabil Havaalanı'nda patlama meydana geldi.
10 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
BBC Türkçe'de yer alan habere göre, İçişleri Bakanı Najib Danish, patlamanın bomba yüklü bir araçla düzenlenen intihar saldırı olduğunu söyledi. Bakan, Dostum'un yara almadan kurtulduğu patlamada en az 10 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.
Kabil emniyet sözcüsü Haşmat Stanekzai, patlamanın havaalanı girişinde, Dostum'u karşılamaya gelen destekçilerinin bulunduğu yerde yaşandığını söyledi.
Patlama, Dostum'un araç konvoyu havaalanını terk ettikten kısa bir süre sonra gerçekleşti.


Tedavi için bir yıldan uzun bir süre önce Türkiye'ye giden Dostum, ülkesinde siyasi rakibi Ahmet Eşçi'yi kaçırıp cinsel tacizde bulunmakla suçlanıyordu. Dostum bu suçlamaları reddetti.
General Dostum'un 2014'te Gani'nin yardımcılığı görevine getirilmesi tartışmalı bir hamle olarak görülmüş ancak aynı zamanda ülkedeki Özbek azınlıkla bir uzlaşma adımı olarak da tanımlanmıştı.
DIŞİŞLERİNDEN AÇIKLAMA
Dışişleri Bakanlığı tarafından Kabil’de meydana gelen terör saldırısına ilişkin yazılı açıklama yapıldı.
Dışişleri Bakanlığı tarafından Kabil’de meydana gelen terör saldırısına ilişkin yapılan yazılı açıklama şu şekilde:

"Afganistan Hükümeti ile vardığı uzlaşma uyarınca, bir yılı aşkın süredir bulunduğu ülkemizden Afganistan'a bugün (22 Temmuz) geri dönen Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Abdül Raşid Dostum'un Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanından ayrılmasının hemen ardından, anılan havalimanının önünde meydana gelen intihar saldırısını kınıyoruz. Saldırı sonucunda Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Dostum ve konvoyunda herhangi bir zayiat meydana gelmemişse de, çoğunluğu güvenlik görevlisi olmak üzere 11 kişinin hayatını kaybettiği üzüntüyle öğrenilmiştir. Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, Afgan halkına ve devletine başsağlığı diliyoruz."
Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2018, 23:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5