'Zeytin Dalı Harekatı'nda İkinci Gün: Kara Harekatı Başladı

Zeytin Dalı Harekatı'nın ikinci gününde Türk savaş uçakları hedefleri vururken, TSK kara kuvvetleri unsurları da ÖSO ile birlikte Afrin'deki noktalara ilerliyor.

'Zeytin Dalı Harekatı'nda İkinci Gün: Kara Harekatı Başladı
Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK), hudut güvenliği ve bölgede istikrarı sağlamak amacıyla Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PYD/PKK ve DEAŞ'a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere başlatılan Zeytin Dalı Harekatı'nın bugünkü bölümünde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) birlikleri sınırdan Afrin'deki noktalara ilerlemeye başladı.

Kara harekatı başladı

İstanbul'da medya temsilcileri ile bir araya gelen Başbakan Binali Yıldırım, kara harekatının başladığını, Türk askerinin bugün 11.05'te Afrin'e geçtiğini söyledi. Başbakan Yıldırım, "Zeytin Dalı Harekatı 4 safhada gerçekleştirilecek. 30 kilometrelik güvenli alan oluşturulacak.. Şu ana kadar yaralımız yok. Operasyon başlayana kadar 700 taciz ateşinde bulunuldu. Afrin'de 8-10 bin civarında terörist olduğunu sayıyoruz. DEAŞ'a Rakka'da yol verildi Afrin'e kaçtılar, operasyon onlara da yapılıyor." dedi.
TSK kara unsurları Afrin içinde ilerliyor


TSK, Özgür Suriye Ordusu güçleriyle terör örgütü PYD/PKK işgalindeki Afrin topraklarının yaklaşık 5 kilometre içine girdi.


Sahadaki AA muhabirlerinden alınan bilgiye göre, TSK'ya ait zırhlı araçlar, özel kuvvetler ve piyade güçleri gibi unsurlar, Afrin toprakları içinde yaklaşık 5 kilometre kat etti. İlerleme sırasında ciddi bir çatışma yaşanmadı.


153 hedef ateş altına alındı


Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, harekat kapsamında şu ana kadar PYD/YPG ve DEAŞ terör örgütlerince kullanılan 153 hedefin ateş altına alındığı ve "Zeytin Dalı Harekatı"nın planlandığı şekilde devam ettiği kaydedildi.


Harekatın Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) terörle mücadeleye ilişkin kararlarıyla BM sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:


"Tespit edilen hedefler, kara ateş destek vasıtaları ile ateşle taarruz edilerek etkisiz hale getirilmeye devam edilmektedir. Bu kapsamda şu ana kadar PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütleri tarafından kullanılan sığınak, barınak, mühimmat deposu ve benzeri 153 hedef ateş altına alınmış olup Zeytin Dalı Harekatı planlandığı şekilde devam etmektedir. Harekatın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir."
Hatay semalarında sesleri duyulan Türk savaş uçakları sabah saatlerinde Afrin'deki terör hedeflerini vurdu. Bölgeden yükselen yoğun dumanlar sınır mahallelerinden de görülürken, şiddetli patlama sesleri de duyuldu.

Sınırda konuşlu Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı birlikler de terör örgütü PYD/PKK'nın işgal ettiği alanlara top atışları gerçekleştirdi.

TRT HABER
Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2018, 13:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5