banner30

banner29

Orta hakem nedir? Orta hakemin görevleri nelerdir?

Futbol maçlarını yöneten kişiler olan hakemlere kimi zaman övgü yağdırılmış, kimi zaman ise tepki gösterilmiştir. Peki futbol maçlarının tam otoritesi olan orta hakem nedir? Orta hakemin görevleri nelerdir? İşte detaylar...

Spor 02.09.2020, 17:55
Orta hakem nedir? Orta hakemin görevleri nelerdir?

Maçın tek ve tam otoritesi olan orta hakem, oyunun başlamasından bitimine kadar görev yaparken, oyunun durduğu anlarda da yetkisi ve görevi devam eder. 

ORTA HAKEM NEDİR?

Orta hakemin yan ve dördüncü hakemlerle uyum içinde maçı yönetmesi gerekir; karşılaşma sırasında topu ve yan hakemlerden birini görecek biçimde çapraz (diyagonal) koşarak oyunu yönetir.

ORTA HAKEMİN GÖREVLERİ NELERDİR?

Hakemler, futbol kurallarının tamamını uygulamak zorundadır. Oyunu durdurmak ve başlatmak istediğinde düdük çalar ve verdiği kararı göstermek için beş farklı işaret kullanır.

Oyunun kuralları bir oyuncu tarafından ciddi biçimde çiğnenirse, bu oyuncuyu sarı kartla uyarabilir veya kırmızı kart göstererek oyun dışına gönderebilir. Aynı oyun içinde iki sarı kart otomatik olarak kırmızı kartı gerektirir. Hakem hücum eden takımın yararına olacağını düşünürse bazı faul pozisyonlarında oyunu avantaja bırakabilir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?