banner30

banner29

Gettysburg Konuşması'yla 2 dakikada Amerikan tarihini değiştiren başkan: Abraham Lincoln

Amerikan İç Savaşı'nın en kanlı çarpışması olan Gettysburg Muharebesi'nden 4.5 ay sonra ABD Başkanı Abraham Lincoln'ün Gettysburg Ulusal Mezarlığı'nın kuruluşu nedeniyle yapılan törende yapmış olduğu konuşma ABD tarihinin en etkili konuşmaları arasında kendine yer buldu.

Tarih 15.10.2020, 14:13 16.10.2020, 10:16
Gettysburg Konuşması'yla 2 dakikada Amerikan tarihini değiştiren başkan: Abraham Lincoln

Amerikan İç Savaşı'nda Amerika Birleşik Devletleri ile bağımsızlık ilan etmeye çalışan Amerika Konfedere Devletleri arasında 1861 ile 1865 yılları arasında kanlı bir savaş dönemi yaşanmıştı. Temmuz 1863'te Pensilvanya'nın Gettysburg kasabası yakınlarında yaşanan Gettysburg Savaşı'nı Birlik Kuvvetleri kazandı. Bu zaferle birlikte iç savaşta bir dönüm noktası yaşandı. Kuzeyli 'birlik kuvvetleri, güneyli 'ayrılıkçı konfedere devletleri'nin direncini kırmayı başarmış ve moral bulmuştu.

LİNCOLN İSYANI DURDURUP, ZAFERİN ÖNÜNÜ AÇAN KONUŞMASIYLA TARİHE GEÇTİ

Kuzeyli Birlik Güçleri’nin asker sayısı giderek azalmış ve daha fazla asker ihtiyacı doğmuştu. Başkan Lincoln, 1863’te bu amaçla bir seferberlik çağrısı yaptı. Seferberliğin duyurulmasıyla birlikte hükümete karşı isyan çıktı. Lincoln’ün yaptığı 1863 tarihli Gettysburg Konuşması'nın amacı, hükümete karşı çıkan isyanı bastırmak, halkı sakinleştirmek ve savaşa karşı birlik ruhunu kuvvetlendirmekti. Ve bunu 2 dakikaya sığdırdığı 227 kelimeyle başarmıştı.

ABD'nin 16. Başkanı Abraham Lincoln'ün yapmış olduğu Gettysburg Konuşması'nın tamamı:

87 yıl önce atalarımız bu kıtada, özgürlük içinde bütün insanların eşit yaratıldıkları ilkesine inanarak yeni bir ulus yarattılar. Şimdi bizler böyle bir temel üzerine kurulmuş herhangi bir ulusun ayakta kalıp kalamayacağını test eden büyük bir iç savaşın içindeyiz. Şu anda büyük bir çarpışmanın gerçekleştiği bir alanda bulunuyoruz. Biz buraya, bu alanın bir parçasını, bu ulusun yaşayabilmesi için canlarını verenlere son bir istirahatgâh yeri olarak armağan etmeye geldik. Bir diğer taraftan, bu toprağı kutsamamız, kutlu kılmamız mümkün değildir. Burada çarpışarak hayatını feda etmiş insanlar, burasını öylesine kutlu kılmışlardır ki ona bir şey eklemek ya da ondan bir şey eksiltmek bizim gücümüzün üstündedir. Dünya burada söylediklerimize az önem verse de, umursamasa da, o insanların burada yaptıklarını hiçbir zaman unutmayacaktır.

Burada bundan böyle kendini esas adaması gerekenler hayatta kalmış olanlardır. Bu bitmemiş görevi, bu cesur insanların bu kadar ilerlettiği noktadan alıp daha ileriye taşımalıyız. Biz hayatta kalanlar, işte bu görevi sırtlanıp, burada hayatını vermiş olanların fedakarlığından aldığımız kuvvetle daha çok ilerlemek zorundayız ki bu insanların bir hiç uğruna ölmediğini ispatlayalım. Tanrı'nın şahitliğindeki bu ülkenin yeni bir özgürlük doğuşu yaşamasını sağlayalım ve halkın, halk tarafından halk için yönetimi olduğu bu devlet yeryüzünden silinmesin.

 Gettysburg Konuşması'nın orjinal metni:

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?