banner30

banner29

Şeyh Said ve 47 arkadaşı Diyarbakır'da anıldı!

Şeyh Said ve arkadaşları idam edilişlerinin 94’üncü yıldönümünde Diyarbakır’da anıldı.

Tarih 29.06.2019, 21:36
Şeyh Said ve 47 arkadaşı Diyarbakır'da anıldı!

Şeyh Said ve 47 arkadaşının 29 Haziran 1925’te Diyarbakır Dağkapı Meydanı’nda idam edilişinin üzerinden 94 yıl geçti.

Bu kapsamda Şeyh Said Derneği tarafından Diyarbakır’da anma etkinliği düzenledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen panele HDP milletvekilleri Nimettullah Erdoğmuş, İmam Taşçıer, Musa Farisoğulları, Necdet İpekyüz de katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve duaların okunmasının ardından panel öncesi açılış konuşmasını yapan Şeyh Said Derneği Başkanı Kasım Fırat, Şeyh Said ve arkadaşlarını örnek alınması gerektiğini belirterek, “Gelin bu yaşananlardan bir ders çıkaralım. Kürtler birlik olsun ve Şeyh Said ve arkadaşlarını iyi tanısın” dedi.

Fırat’ın konuşmasının ardından Dengbej Zilkîfê Qado şarkılarını seslendirdi.

Prof. Dr. Nurettin Turgay ile İnsan ve Özgürlük Partisi Genel Başkan Yardımcısı Menice Rümeysa Ölmez’in ardından panelde konuşan HDP’li vekil Erdoğmuş, Şeyh Said ve arkadaşlarının mücadelesinin değerli olduğunu söyleyerek, şunları dile getirdi:

“O yüzyılın temel düşüncesi ulusların milletlerin kendi kaderlerini tayin etme hakkından ibarettir. Biz Kürt sorununu eğer kültürel ve dini olarak da tartışırsak şunu unutmamamız gerekir her şeyden önce politik bir statü ile beraber bu haklar tartışılır. Bu politik mücadelede ise esas olan Kürt halkının statüsüdür.”

Diğer yandan HDP Genel Merkezi de Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “İdam edilişlerinin 94’üncü yıldönümünde Şeyh Seid Efendi ve 47 mücadele arkadaşını saygı ve mücadele anılarına olan bağlılığımızla anıyoruz” ifadelerini kullandı.

İdam edilen Şeyh Said ve arkadaşlarının mezarlarının nerede olduğu ise hala bilinmemekte.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?