banner29

Sütçü İmam'ın Fransızlara sıktığı kurşunun ardından 100 yıl geçti

Maraş'ın düşman işgali karşısında ilk kurşunu sıkan Sütçü İmam, ortaya koyduğu mücadelesiyle 100 yıldır gönüllerde yaşıyor.

Tarih 31.10.2019, 17:41
Sütçü İmam'ın Fransızlara sıktığı kurşunun ardından 100 yıl geçti

Maraş'ta milli mücadelenin timsali olan Sütçü İmam, Fevzipaşa (Bektutiye) Mahallesi'nde 1871'de dünyaya geldi.

Babası "Kireçcioğulları"ndan Ömer Efendi, annesi "Tiyeklioğulları"ndan Emine Hanım olan Sütçü İmam, Uzunoluk Camii'nde gönüllü imamlık yaptı.

Geçimini de caminin altındaki küçük dükkanında süt satarak sağladığı için "İmam" olan asıl adı "Sütçü İmam" olarak biliniyordu.

Maraş'ın işgalinde düşmana ilk kurşunu sıktı

Maraş'ın işgalinde, 31 Ekim 1919'da düşmana ilk kurşunu atan Sütçü İmam, düşmanın buradan kovulmasından sonra harpteki fedakarlıklarına mükafat olarak belediyeye odacı alındı. Maraş Kalesi'ndeki topun idaresi de kendisine bırakıldı.

101 pare top atmak için kaleye çıkan Sütçü İmam, barutun ateş alması sonucunda ağır yaralandı, kaldırıldığı hastanede 25 Kasım 1922'de hayatını kaybetti.

Çınarlı Camii Mezarlığı'na defnedilen Sütçü İmam, 3 kız 1 erkek çocuk babasıydı.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde ismi yaşatılan kahramanın adı mahalle, cadde ve sokaklara da verildi.

Sütçü İmam Olayı

Maraş'ın işgal girişimi 22 Şubat 1919'da İngiliz işgal kuvvetlerinin Albay Max Andriyo komutasında şehre girişiyle başladı.

Maraş, 8 ay süren İngiliz işgalinden sonra, 29 Ekim 1919'da Fransızlar tarafından işgal edildi. Fransız askerlerinin kente gelişi, yerli Ermeni gruplar tarafından büyük bir coşkuyla karşılandı. Fransızlar, yerli grupları da yanlarına alarak, şehirde gösteriler ve taşkınlıklar yapmaya başladı.

31 Ekim 1919'da tarihi Uzunoluk Hamamı'ndan çıkan Türk kadınlarına, Fransız devriyeleri ve Ermeniler "Burası artık Türklerin değil, Fransız memleketinde bizim dediğimiz olacak. Açın yüzlerinizi" diyerek saldırdı.

Hamamın yakınındaki kahvede bulunan Maraşlılar olay yerine gelerek Ermeni güçleri uyardı. Fakat askerler sarkıntılığa devam etti.

Bunun üzerine Çakmakçı Said ve Gaffar Kabuloğlu Osman, kadınları işgalcilerin elinden almak isterken dipçik ve kurşunla ağır yaralandı. Bu sırada yan tarafta küçük bir dükkanda süt satan Sütçü İmam, tabancasını alarak olay yerine geldi ve Ermeni askerin üzerine doğrultarak ateşledi.

Kurşun isabet eden asker yere düştü, diğerleri ise kaçtı.

Maraş'ta düşmana sıkılan bu ilk kurşun ile Türk milletinin işgalcilere yaptıklarının yanlarına kalmayacağı gösterildi.

AA

Yorumlar (1)
Ali 1 yıl önce
Sütçü İmam İmam değil adamın Adı imam.Sütçülük yaparak geçimi sağlamakta.
Sütçü İmam 1871 yılında Kahramanmaraş'ta doğmuştur.
adı İmam olan ve geçimini temin etmek için süt sattığı için Sütçü İmam olarak tanınan Bir İnsan , yanında bulunan silahı ile ateş açmış ve bir Fransız-Ermeni Lejyoner askerini öldürmüş, bir diğerini de yaralamıştır.


Yani ülkesi işgal olmuş bir insan ülkesini işgal edilmesine değilde kötü bir ve parcasını indirdi diyemi kurşun sıkmış siysal islamcıların anlatığı gibi üflediği yalkanlar bir yere ne örtüsü ne şeyi bayrağı indirdiği için sıktı o ortamda düşman askerinin işi gücü yok bez parcası ilemi uğraşacak
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?