banner29

Yavuz Sultan Selim Kudüs'te! Nurettin Taşkesen yazdı...

Araştırmacı yazar Nurettin Taşkesen Habervakti.com'daki köşesinde kaleme aldığı yeni yazısında Yavuz Sultan Selim'in Kudüs fethini anlattı.

Tarih 31.12.2020, 15:25 31.12.2020, 15:36
Yavuz Sultan Selim Kudüs'te! Nurettin Taşkesen yazdı...

Habervakti.com yazarı tarih araştırmaları ve yazılarıyla dikkat çeken bilgiler sunan Nurettin Taşkesen, tarihi kaynaklardan derlediği yeni yazısında Yavuz Sultan Selim'in Kudüs fethini anlattı.

Tüm ayrıntılarıyla detaylandırdığı yazısında Taşkesen, önemli bilgiler aktadı. İşte o yazı;

Takvimler 31 Aralık 1516 tarihini gösterirken, Kudüs’te olağanüstü bir hareketlilik yaşanıyordu. Şehrin her dinden ileri gelenleri tarafından hürmet ve tazimle karşılanan Sultan Selimi Evvel, ikindi vakti Kudüs’ün karşısına otağını kurdurmuştu. Kudüsü Şerifi ve mukaddes mekanları merak ve heyecan içinde ziyaret etmeyi düşünen Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim, akşam namazını Mescidi Aksa’da kılacağını bildirdi.

Padişahın geleceği duyulunca, Veziriazam Sinan Paşa tarafından üç ay önce Osmanlı topraklarına katılan Kudüs’te, hummalı bir hazırlık başladı. Kıble Mescidi tam 12 bin kandille aydınlatıldı. Her taraf pırıl pırıl temizlendi, güzel kokular sürüldü. Yavuz Sultan Selim, akşam ezanından önce Mescidi Aksa’ya geldi. Önce Kubbetüs-Sahra’yı ziyaret ederek, Muallak Taşı’nın altındaki mağarada iki rekat namaz kıldı. Daha sonra akşam namazını kılmak için Kıble Mescidine geçti. 12 bin kandilin ışığında adeta gündüz gibi olan mescidde namazını kıldıktan sonra, yatsıya kadar burada kaldı. Halepli Neccar’ın yaptığı ve Selahaddin Eyyubi tarafından getirilip yerine konan muhteşem ahşap minberi ziyaret etti. Yatsı namazını da burada eda ettikten sonra gece otağına geri döndü.

Yavuz Sultan Selim, ertesi gün tekrar Mescidi Aksa’ya geldi. Binlerce koyun ve deve kurban edilerek halka dağıtılmasını emretti. Yine Kubbetüs-Sahra ve Kıble Mescidi’ni ziyaret ederek, namaz kıldı. 1 Ocak 1517 günü Mısır seferine çıkmak üzere Kudüs’ten ayrıldı.

ERMENİ PATRİĞİNE VERİLEN FERMAN

Yavuz Sultan Selim, Kudüs Fatihi Hz. Ömer ve Selahaddin Eyyubi gibi halka ihsanlarda bulunmuş ve onlara eman vermiştir. Çoğunluk Müslüman olmasına rağmen azınlık durumda olan Hıristiyan halkın din, inanç ve ibadet hürriyetlerini yazılı olarak güvence altına almıştır. Kudüs Ermeni Patriği Serkis’e verdiği ferman, Hıristiyanlara tanınan hakların titizlikle anlatıldığını ve korunacağını ifade etmektedir. Bu Nişanı Hümayun’un giriş ve son bölümleri şöyle:

"Nişân- Hümayûn,

Yüce Allah ve Peygamberine hamd ile Kudüs'e gelip, Safer ayının yirmi beşinci günü fethedilip, Ermeni toplumunun patriki olan Serkis adlı rahip, diğer bütün rahipler ve halk ile birlikte gelip benden yardım ve ihsan dilediler.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ...

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?