Türkiye Bankalar Birliği, doğrudan banka ile müşteri arasında gerçekleştirilecek hesap açılışı, kredi başvurusu gibi işlemlere aracılık etmediğini bildirdi.

Açıklamada şöyle denildi:

"Türkiye Bankalar Birliği’nden gönderildiği görünümü verilmiş elektronik posta iletileri vasıtasıyla “krediniz hazır”, “vadeli hesabınız açılacaktır”, “banka bakiye bilgileriniz incelenmiş, hesap açılışına engel görülmemiştir” ve “ihtiyaçlarınıza en uygun krediyi sizin için analiz edelim” gibi vaatler sunulduğu belirlenmiştir. Bu sahte iletilerin, banka müşterilerinin kişisel ve banka bilgilerini almaya yönelik ve dolandırıcılık amacıyla gönderildiği anlaşılmaktadır.

Türkiye Bankalar Birliği, doğrudan banka ile Müşteri arasında gerçekleştirilecek hesap açılışı, kredi başvurusu gibi işlemlere aracılık etmemekte, bankaların müşterilerinin bankacılık işlemlerinde kullandıkları kişisel nitelikli bilgileri veya banka hesap durumu bilgilerini hiçbir şekil ve surette talep etmemekte, tavsiyede bulunmamaktadır.

Mehmet Şimşek'ten faiz kararıyla ilgili ilk açıklama Mehmet Şimşek'ten faiz kararıyla ilgili ilk açıklama

Bu itibarla, bir dolandırıcılık olayına maruz kalınmaması için kişisel bilgiler, hesap durumuna ait veriler, Banka hesap ile kredi kartı bilgileri ve güvenlik şifrelerinin paylaşılmaması bir davranış haline dönüştürülmelidir. Mağduriyet yaşanmaması için güvenlik uyarılarına hassasiyet gösterilerek, sahte e-posta iletilerine karşı dikkatli olunmalıdır. "