Hamas'tan İsrail'in Sınır Kapısı'nı kapatmasına tepki

Hamas'tan İsrail'in Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı'nı kapatmasına tepki

Hamas'tan İsrail'in Sınır Kapısı'nı kapatmasına tepki
Hamas, İsrail yönetiminin, Gazze'nin tek ticari sınır kapısı olan Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı'nı kapatmasını "insanlık karşıtı suç" olarak nitelendirdi.
Hamas'ın yazılı açıklamasında, "İsrail'in Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı'nı kapatması ve Gazze'yi en temel insani ihtiyaçlarından mahrum etmesi Filistin halkına yönelik işlenen yeni bir insanlık karşıtı suçtur" denildi.

Uluslararası camianın ihlallere sessiz kalması ve bu konuda caydırıcı kararlar alınmaması nedeniyle İsrail'in böyle bir adım atmaya cesaret ettiği vurgulanan açıklamada, bu uygulamaların Gazze'nin maruz kaldığı zulmün boyutunu ortaya koyduğu kaydedildi.

İsrail, Gazze'nin tek ticari sınır kapısını tamamen kapatıyor
Açıklamada, sınır kapısını kapatma kararının doğuracağı sonuçlara karşı uyaran Hamas, İsrail'in direnişin sürdürülmesi konusundaki ulusal tutumu değiştiremeyeceğine dikkat çekti.

İsrail yönetimi, gıda ve ilaç girişi hariç Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı'nın bugünden itibaren kapatılacağını, Gazze açıklarındaki avlanma mesafesinin de 9 milden 3 mile düşürüleceğini duyurmuştu.

Mısır, Refah Sınır Kapısı'nı kapattı
Gazze Şeridi'ne giriş ve çıkışların yapıldığı 7 sınır kapısından Mısır'ın denetimi altındaki Refah hariç 6'sı İsrail'in kontrolünde.

Kaynak: AA
Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2018, 10:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5