Akşam saatlerinde ortaya çıkan ve İstanbul ile çevre illerin birçok noktasında görülen gök taşı düşüşü görenleri heyecanlandırdı.

Özellikle gök taşının Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün üzerinden geçtiği anlar dikkati çekti. 

Sakarya’nın da birçok noktasında görülen gök taşı düşüşü Hendek ilçesindeki bir evin güvenlik kamerasına yansıdı.

Vatandaşların merakla takip ettiği ışık hüzmesi, bir süre sonra gözden kayboldu.

Gök taşının düşüş anı Bursa, Yalova, Kocaeli, Bartın, Zonguldak, Karabük, Çankırı ve Çorum illerinden de görüldü. 

1 2Jpg Rmu3Ke C J6 U2Pjqn50 So O6G

TÜRKİYE UZAY AJANSINDAN AÇIKLAMA

Türkiye Uzay Ajansından yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

- "Bu gece ülkemizin çeşitli yerlerinde gökyüzünde görülen meteor heyecana neden oldu.

- Meteorların atmosferden girişi sırasında oluşan renkler; meteorun kimyasal bileşimi, hızı ve Dünya atmosferinde bulunan gazlar gibi birkaç faktöre bağlı olarak farklılık göstermektedir.

- Kimyasal Bileşim: Meteorda bulunan farklı elementler, Dünya atmosferinde yanarken farklı renkler oluşturabilmektedir. Örneğin, sodyum parlak turuncu-sarı bir renk oluşturabilirken, magnezyum yeşil veya mavi tonlar, iyonize kalsiyum (Ca+) ise mor renk oluşturabilmektedir. Meteorda bulunan bu elementler, atmosferik giriş sırasında görülen renklerin oluşmasında önemli bir etkendir.

- Hız: Daha hızlı hareket eden meteorlar, daha parlak ve renkli görüntüler oluşturmaktadır.

- Atmosfer Koşulları: Atmosferdeki farklı gazlar, buharlaşan meteorid materyali ile etkileşime girerek belirli renkleri yayabilmektedir. Örneğin, oksijen ve azot atomları kırmızı renkler oluşturmaktadır.

- Meteoridin Boyutu: Daha büyük meteoridler, girişlerinde daha fazla enerji salarak daha yoğun renkler oluşturabilirler.

Genel olarak, bu faktörler çeşitli renklerin ortaya çıkmasına neden olur, bu da her meteorik olayı benzersiz ve görsel olarak etkileyici bir doğa olayı haline getirmektedir."