banner30

banner29

Arakan’daki Müslümanlara yine Budist vahşeti!

Myanmar’daki ırkçı yönetimin 2017’de 35 bin Müslüman'ı katletmesinin ardından hafifleyen saldırılar yeniden alevlendi. Budistler, son 1 ay içinde 4’ü çocuk 6 kişiyi öldürürken hem tecavüzlere imza attı, hem de Müslümanların evlerini yaktı.

Yaşam 14.02.2020, 14:00 14.02.2020, 14:34
Arakan’daki Müslümanlara yine Budist vahşeti!

Myanmar’daki İslam karşıtı Budistler, yeniden Müslümanları katletmeye başladı... Arakan Rohingya Birliği (ARU), Uluslararası Adalet Divanının (UAD) Arakanlıların korunması için gerekli önlemlerin acilen alınması kararına rağmen, Myanmar hükümetince Müslümanlara yönelik şiddetin arttığı uyarısında bulundu. ARU’dan yapılan açıklamada, özellikle 23 Ocak’ta Adalet Divanı’nın Myanmar’ın Müslümanlara yönelik soykırımın engellenmesi için gerekli tedbirleri almasına hükmetmesinin ardından Arakan bölgesinde durumun daha da kötüleştiği ifade edildi. Myanmar hükümetine bağlı güçlerin, bölgedeki ağır insan hakları ihlalleri ve katliamlarına ilişkin bilgilere yer verilen açıklamada, Buthidaung kasabasında 7 Ocak’ta yapılan saldırıda 4 ilkokul öğrencisinin hayatını kaybettiği, öğretmenleriyle 7 çocuğun ağır yaralandığı, 25 Ocak’ta ise aynı kasabada Myanmar askerlerince iki tecavüz olayının yaşandığı aktarıldı.

Öldürüp, ‘şiddet’ diyor

Myanmar ordusunun 25 Ocak’ta Kin Taung köyüne düzenlediği topçu saldırısında da 2 kadının yaşamını yitirdiği, 7 kişinin yaralandığı, 3 Şubat’ta ise Buthidaung kasabasında Arakanlılara ait iki evin Myanmar ordusu mensuplarınca geçerli bir neden gösterilmeden yakıldığı kaydedildi.

Hükümet güçlerinin, katliamlardan kaçmaya çalışan kadın ve çocukların da bulunduğu Arakanlıları öldürdüğü ve bunu “toplumsal şiddet” olarak göstermeye çalıştığı vurgulandı. ARU, dünyayı katil Myanmar’ı durdurmaya çağırdı.

Myanmar’ın yaptığı Sırp soykırımı gibi

Myanmar ordusunun 2017’de başlattığı soykırım nedeniyle Bangladeş’e sığınan bir milyondan fazla Arakanlı mültecinin yaşadığı kamp şartları New York’ta düzenlenen konferansta ele alındı.

Mülteci Dayanışma Ağı (RSN) Direktörü Zaid Hydari, “Türkiye’deki Suriyelileri yakından izledim. Türkiye’de mültecilere sağlanan olanaklar Bangladeş’te yok. Arakanlı bir neslin ömrü kamplarda geçebilir” diyerek şartların düzelmesi gerektiğini belirtti.

İngiliz yardım kuruluşu Restless Beings direktörlerinden Rahima Begum ise Arakanlı kadınların yaşadığı tecavüz ve drama değindi. Begum, “Bosna’da demografik yapıyı değiştirmek adına Sırpların işlediği planlı tecavüz suçunun aynısı Myanmar ordusu tarafından Arakanlı Müslüman kadınlara karşı işlendi” dedi.

Restless Beings direktörlerinden Mabrur Ahmed de Myanmar hükümetinin Arakan bölgesindeki köyleri tamamen haritadan sildiğine işaret ederek “Myanmar’ın yaptığı, İsrail’in Filistin’de, Çin’in Uygur bölgesinde ve Hindistan’ın Keşmir’de yapmaya çalıştığı şey ile aynı” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?