Çocuklara para kullanmayı nasıl öğretmeliyiz?

Çocuklarınızın parayla olan ilişkisine hiç dikkat ettiniz mi? Peki ona para kavramı ve parayı nasıl harcaması ve nasıl biriktirmesi konusunda bilgi ve eğitim verdiniz mi? Uzmanlara göre çocukluk çağında para konusunda doğru ve geçerli bir eğitim almak gelecek yıllar için oldukça önemli...

Çocuklara para kullanmayı nasıl öğretmeliyiz?

AİLELERE ÖNERİLER

Çocuklar gözlem yaparak, çevrelerindeki yetişkin modelleri örnek alarak ve sık tekrar yaparak öğrenir. Para kavramı ile sayı saymaya başlamasıyla birlikte çocuğunuzu tanıştırabilirsiniz.

● İhtiyaç ve istek arasındaki farkı anlatın. Beğendiği her oyuncağa istediği anda sahip olmasını sağlamak çocuklara paranın değersiz ve kolay elde edilecek bir araç olduğu mesajını verir.

● Çocuğunuzla birikim yapmak ve boşa harcamak kavramları hakkında konuşun. Ona yaşına uygun örnekler vererek, artma ve azalmayı öğretebilirsiniz.

● Evde çocuğunuzun önceden belirlediğiniz ufak sorumlulukları olsun.

● Çocuğunuza hedef belirlemeyi öğretin, çok istediğimiz bir şeyi almak için sabır göstermek ve onu almak için gerekli parayı biriktirmek gerektiğini model olarak gösterin.

● Çocuğunuza yaşına göre ona yetecek kadar, asla gereğinden fazla olmayacak şekilde para verebilirsiniz.

● Alışveriş listesini çocuğunuzla birlikte yapmak ve markette liste dışında bir şey almamakta bütçe kavramını öğretmek için önemli bir adım olacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5