Somali'de 1,4 Milyon Çocuk Açlıkla Yüzleşiyor

UNICEF’ten yapılan açıklamada, Somali’de 1,4 milyon çocuğun aşırı beslenme yetersizliğiyle karşı karşıya olduğu, acil önlem alınmadığı takdirde bu yıl 275 bin çocuğun da açlıktan ölebileceği belirtildi.

Somali'de 1,4 Milyon Çocuk Açlıkla Yüzleşiyor
Dünyanın en yoksul ülkelerinden olan Somali, kuraklığın neden olduğu yeni bir açlık krizi yaşıyor. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF yaptığı açıklamada, Afrika ülkesinde 1,4 milyon çocuğun aşırı beslenme yetersizliği çektiği belirtilirken, bu sayının geçen yılın sonunda yapılan tahminden yüzde 50 daha fazla olduğu görüldü.

UNICEF’e göre, eğer önlem alınmazsa 275 bin çocuğun hayati tehlikesi bulunuyor. UNICEF Sözcüsü Marixe Mercado söz konusu çocukların kolera, kızamık ve ishal nedeniyle hayatını kaybetme riskinin dokuz kat daha fazla olduğunu söyledi.

Cenevre’de gazetecilere açıklama yapan Mercado, aşırı beslenme yetersizliği çeken çocukların bu tür hastalıklara yakalandığı takdirde bir kaç saat içerisinde ölebileceğini belirtti.

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı’nın verilerine göre 25 yıldır iç savaş süren Somali’de 2011 yılındaki son büyük açlık krizinde 260 bin kişi hayatını kaybetmişti. Ölenlerin en az yarısı beş yaşın altındaydı. Şiddetli kuraklık ve gıda yetersizliği nedeniyle Somali’de geçen kasım ayından bu yana 615 bin kişi de yaşadıkları bölgeleri terk etti.

UNICEF Somali Temsilcisi Steven Lauwerier, bu yıl şimdiye kadar aşırı beslenme yetersizliği yaşayan 56 bin Somalili çocuğun tedavi edildiğini söyledi. UNICEF temsilcisi, hızla artan olumsuz veriler karşısında “Daha fazla insanın hayatını kurtarmak için çok daha hızlı ve çok daha fazla şey yapmalıyız.” dedi.

İki yıldır kuraklıkla mücadele eden 11 milyon nüfuslu Somali’de 6 milyon kişi yardıma muhtaç durumda.

İSLAMİ ANALİZ
Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2017, 07:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5