Edirne'de minibüs şoförü görme engelli öğretmen darpetti!

Edirne'de yüzde 50 görme engelli Berkay Ömer Ünal (25), minibüs şoförü tarafından darbedildi

Edirne'de minibüs şoförü görme engelli öğretmen darpetti!

Trakya Üniversitesi Armağan Dönertaş Engelli Çocuklar Rehabilitasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi Öğretmeni Ünal, yaptığı açıklamada, sabah minibüsle Balkan Yerleşkesi'ndeki iş yerine gittiğini, bir işi çıkması nedeniyle tekrar minibüse bindiğini söyledi

Edirne Toplu Ulaşım Sistemi'nin 1 numaralı minibüsüyle çarşıya geldiğini belirten Ünal, şöyle devam etti:

"Sabah işe geldiğim minibüse denk geldim. Aynı araca bindim. Bakanlığın bize verdiği ücretsiz seyahat kartları var. Engelli bireylerin şehir içi ulaşımdan ücretsiz yararlanmaları için. Gelirken kartımı okuttum. Tabii hiçbir sorun yaşamıyorsunuz ilk okutmada ama yarım saatlik o aktarma süresini tamamlamayıp aynı araca binerseniz gösterilmemiş kart uyarısı alıyorsunuz. O uyarıyı aldım cihazdan, şoföre de belirttim. Gelirken sizin aracınızla gelmiştim dedim. Bana herhangi bir şey söylemedi yerime oturdum. İneceğim Orduevi durağında indim. Kavşağa doğru ilerlerken korna çaldı ve yanına çağırdı. Gittim ve kartımı okutmadığımı, tekrar okutmam gerektiğini söyledi. Kart okutunca yetersiz bakiye uyarısı verdi makine, o karta yükleme yapmıyorum zaten. Benden ücret talep etti ve ben de vermeyeceğimi söyledim. Engelli biriyim, kartımı da gösterdim kendisine." diye konuştu.

"Bu tür olaylar son bulsun"

Şoförün ısrarcı davrandığını aktaran Ünal, "Bakanlık size bunun ödemesini yapıyor size ücret vermek zorunda değilim dedim. Bir şikayetiniz varsa polis çağırabilirsiniz ben burada bekliyorum dedim. Sinirlendi ve arkasını dönerek gitti. Para vermek zorunda değilim dedim tekrar. Bu sırada hızlıca geldi yanıma yumruk attı. Ben ne olduğunu anlayamadım. Kaldırımın ucunda duruyordum. Düştüm başımı çarptım. Başımda yaralanma oluştu. Etraftaki vatandaşlar olmasa ben yerdeyken saldırmaya devam edecekti." açıklamasında bulundu.

Hastanede tedavi olup rapor aldığını belirten Ünal, minibüs şoföründen şikayetçi olduğunu kaydetti.

Engellilerin birçok zorlukla karşı karşıya kaldığını söyleyen Ünal, "Bu ayrımcılığın son bulmasını istiyoruz. Engelli başka arkadaşlarım da bu tür durumlarla karşılaştı. Minibüs şoförünün işten çıkarıldığını öğrendim ancak bu tür olayların son bulmasını istiyoruz, gereken cezayı da almasını istiyorum." ifadelerini kullandı.

ETUS'tan açıklama

Edirne Toplu Ulaşım Sistemi (ETUS) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Giyik, yaptığı yazılı açıklamada, üzücü bir olayın yaşandığını belirtti.

ETUS minibüs şoförünün, engelli bir vatandaşı, ücret ödemediğini gerekçe göstererek darbettiğini aktaran Giyik, şunları kaydetti:

"Darbedilen vatandaşımızın engelli oluşu zaten üzücü olan bu olayı daha da üzücü bir hale getirmiştir. Bizler Edirne Toplu Ulaşım Sistemi olarak yaşanan bu olaydan büyük üzüntü duyduğumuzu belirtmek isteriz. Konu her ne olursa olsun, yolcularımızdan birine yapılan bu tür davranışları asla kabul etmiyor, kavga ve şiddetle anılmak istemiyoruz. Yaşanan üzücü olayı öğrendikten hemen sonra Yönetim Kurulumuzu toplayarak, yolcumuzu darbeden şoförü işten çıkardık. Yolcumuz Berkay Ömer Ünal’a tekrar geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor ve bu tür olayların tekrarlanmaması için gereken hassasiyeti göstereceğimizi belirtmek istiyorum."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüseyin KAÇIN
Hüseyin KAÇIN - 10 ay Önce

Trakya Üniversitesi Rektörlüğü, bünyesindeki Armağan Dönertaş Engelli Çocuklar Rehabilitasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde öğretmen olarak çalışan yüzde 50 görme engelli 25 yaşındaki öğretmen Berkay Ömer Ünal’ın Edirne’deki şehiriçi ulaşım sistemini yürüten ETUS’un bir minibüsünde şoför tarafından dövülmesi olayını kınadı.

Trakya Üniversitesi Rektörlüğü tarafından ‘Trakya Üniversitesinden kınama’ başlığıyla gerçekleştirilen yazılı açıklamada; “Trakya Üniversitesi ailesinin üyelerinden, çalışma arkadaşımız, öğrencimiz ve Öğrenci Senatosu üyemiz Berkay Ömer Ünal’a, bir ETUS şoförü tarafından uygulanan şiddeti esefle kınıyoruz. Akıl ve vicdan sahibi herkesi fazlasıyla rahatsız eden bu olaydan ötürü üzüntü duyuyoruz. İnsanlık onuruna yakışmayan bir davranışla karşı karşıya kalan Berkay Ömer Ünal’a geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, yaşanan şiddetin ETUS’un tüm çalışanlarına mâl edilemeyeceği vurgulanırken; “Trakya Üniversitesi olarak Sürekli Eğitim Merkezi’mizin çatısı altında, ETUS ailesine her türlü davranış eğitimi konusunda destek vermeye hazır olduğumuzu bir defa daha ifade etmek isteriz. Engelli ya da engelsiz, tüm insanlara ve canlılara yönelik hiçbir şiddet hareketinin kabul edilebilir olmadığını bir defa daha vurguluyoruz. Trakya Üniversitesi olarak bilimin, aklın vicdanın ışığında bu tür olayların bir daha yaşanmaması için mücadele etmeye devam edeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız” denildi. ETUS, Ünal’ı döven minibüs şoförünün işine son verildiğini açıklamıştı.

Ertuğrul Tulpar
Ertuğrul Tulpar - 10 ay Önce

Basın bu olayı neden yazmadı?
Dün GÜNDEM’de “ETUS’tan dayak hizmeti (!)” diye bir manşet gördünüz. Bir ETUS şoförü, görme engelli bir yolcuyu dövmüş.Kavga ya da tartışma neden çıkmış; bunu “bazı” gazetelerde okumuş olabilirsiniz.

Biz verdik mesela, böyle haberleri GÜNDEM’de okuyabilirsiniz.

Kimde okuyamazsınız?

Elbette ETUS’tan ufak tefek ilan ve yardım alan gazetelerde okuyamazsınız.

Bundan yaklaşık 5 yıl önce bu gazetenin sorumlu yazı işleri müdürlüğüne geldiğimde bana söylenen bir istihbaratı değerlendirip o dönem bizde çalışan muhabirimizi görevlendirmiştim.

ETUS o zamanlar “Şu kadar aracımızı hizmette” diyerek rakam veriyordu.

Meğer ETUS’un bir de araba mezarlığı varmış.

Yani orada, ben diyeyim 30 siz 40-50 deyin, hurdaya ayrılmış ve de artık çalışması mümkün olmayan minibüs vardı.

Bunu haber yazdık ve hem ETUS hem de Edirne Şoför ve Otomobilciler Odası anında abonelikten çıktı.

“Ne gam” dedik, yola devam ettik.

Gelinen noktaya bakın; ETUS’ta yaşananlar artık ulusal çapta yayın yapan haber ajanslara konu oluyor da buradaki yerel gazeteler yazmıyor.

Yani görme engelli bir öğretmeni bir ETUS şoförü dövüyor.

Hatta yolcular araya girmese dayağın boyutu büyüyecek.

Görme engelli öğretmeni döven minibüs şoförü, dayak olayı ile ilgili haber ajans bültenlerine düşünce işten atılmış.

Aman ne güzel?

ETUS’un başkanları Recep Gürkan ve Hakan Giyik, size soruyorum; siz bu adamı neden işten atıyorsunuz?

Yolcu dövdüğü için değil mi?

Peki daha önce yolcu döven kaç şoförünüzü attınız?

Derseniz ki, “Haberimiz olmadı” siz ayakta uyuyorsunuz derim.

Sizin bir şoförünüz kullandığı minibüsü durdurup yolcu olarak minibüste bulunan bir gencin yakasından tutup sonra göğsüne göğsüne yumruk atmadı mı?

Bu görüntüler internete düşmedi mi?

Eeee! Daha ne?

Derdiniz hizmet mi, artistlik mi?

O gün o olayda öyle, bugün ulusal ajanslar haber yaptı diye böyle.

Siz o şoförü neden işten attığınıza dair sorumu yineliyorum.

Neden atıyorsunuz kardeşim?

Belli ki adam ETUS’a işe girerken bütün bunlar şehir efsanesi gibi konuşulmuş; “Sen yolcu dövsen de bir şey olmuyor” denmiş.

Adam da gönül rahatlığıyla işe başlamış, kafasını bozan yolcuyu da dövmüş.

Arkadaşlar, bence siz ya kafayı değiştirin ya da ETUS’un ortakları sizi değiştirsin.

Benim size ve ETUS’a önerim budur. http://www.gundemedirne.com/detay/3746-basin-bu-olayi-neden-yazmadi?.html

SIRADAKİ HABER

banner5