banner29

İtfaiye bir saat sonra yangına yetişebildi!

Çorum'un Bayat ilçesinde çıkan yangında can kaybı yaşanmazken çok sayıda ev yandı. İtfaiyenin yangına bir saatte sonra müdahale edebildiği söylendi.

Yerel Haberler 23.08.2008, 11:52 20.07.2019, 14:26
İtfaiye bir saat sonra yangına yetişebildi!

Çok sayıda hayvanın telef olduğu yangın sonrası Kızılay bölgeye yardım malzemesi gönderdi.

Dün akşam saatlerinde Bayat ilçesine bağlı Ahacık Köyü Karabatak Mahallesi'ndeki Menduh Yardımcı'nın evinde henüz belirlenemeyen bir sebebden ötürü yangın çıktı. Şiddetli rüzgardan dolayı diğer evlere de sıçrayan yangın sonucunda 14 ev ve çok sayıda ahır tamamen yandı.
Rüzgar sebebiyle kontrol altına alınamayan yangın büyüdü. alevler, evlerin ahşap olması ve çoğunda yakacak odun bulunması sebebi ile hızla yayıldı. İlk yangın söndürme araçları, köyün ilçelere uzak ve yollarının bozuk olması sebebiyle yaklaşık 1 saat sonra köye ulaşabildi. ardından Çorum ve Bayat, Osmancık, Kargı ilçelerinden itfaiye ekipleri köye gelerek yangına müdahale etti.

Yangında toplam 14 ev yandı. Yanan evlerden 8'inin halen oturulmakta olduğu, 6'sının sahiplerinin ise köyde bulunmadıkları, Fakat zaman zaman köye geldikleri için evlerin dayalı döşeli olduğu öğrenildi. Ahacık köyü muhtarı Mustafa Yiğit, yangında can kaybı meydana gelmediğini ancak çok sayıda kişinin evsiz kaldığını ve hayvanların telef olduğunu söyledi. Diğer taraftan, Kızılay'ın mağdur köylüler için, bölgeye çadır, battaniye ve yatak gönderdiği kaydedildi. Ayrıca, Bayat Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın gönderdiği gıda paketleri de köye ulaştı.

YANGINA BÖYLE DAVETİYE ÇIKARILIYOR

Ahacık köyünde önceki yıllarda da 3 yangın çıkarken, yangınların büyümesinin başlıca sebebi arasında köylülerin evlerinin altını odunluk olarak kullanması olduğu belirtiliyor. Evlerinin altına doldurulan çam ve meşe odunları, muhtemel bir yangında tutuşarak yangının bir anda büyümesine sebeb oluyor. Köyde 2 Ağustos 2004 tarihinde çıkan ilk yangında 13 ev, 11 haziran 2005 tarihinde çıkan yangında ise 3 ev yanarken, 13 temmuz 2006 tarihinde çıkan yangında da 35 ev yanarak kül oldu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?