Ömrünü atalık tohum 'gacer'i yaşatmaya adadı

Kayseri'nin Develi ilçesinde 60 yaşındaki Doğan Özdemir, ilçede bir zamanlar yaygın üretilen ama üretim koşullarından dolayı artık ekilmeyen atalık tohum 28 kromozomlu "gacer"i tüm zorluklarına rağmen ekmeye devam ediyor.

Ömrünü atalık tohum 'gacer'i yaşatmaya adadı

Kayseri'nin Develi ilçesinde bir zamanlar yaygın olarak üretilen, üretiminin zorluğundan dolayı artık tercih edilmeyen atalık tohumlardan "gacer"in kentteki tek üreticisi Doğan Özdemir, ömrünü bu tohumu yaşatmaya adadı.

Kaplıca buğday grubuna giren 28 kromozomlu tahıl, Kayseri ve çevresinde "gacer" ismiyle biliniyor. Develi ilçesiyle adı özdeşleşmiş, yörede pirinç ve bulgurun yerine kullanılan gacerden pilav, çorba, unundan ekmek ve kek, nişastasından helva yapılıyor.

Develi'nin Epçe Mahallesi'nde 60 yaşındaki Doğan Özdemir, atalık tohum gacerin kentteki tek üreticisi olduğunu söyledi.

Bu yıl 300 dekar alana gacer ektiğini anlatan Özdemir, şöyle konuştu:

"Dedelerimden bu yana gaceri bilirim. 13 kuşaktır gacer ekeriz. Develi ve Kayseri'de gaceri eken tek kişiyim. Benim dedem çevredekilerin 'Bu artık yenilmez' sözüne aldırmazdı. Dedemin 'Nesli küçültmeyin, bunun vitamini çok başka' sözünü unutmuyorum. Develi Belediyesi de bana destek veriyor. Türkiye genelinde kim isterse gaceri ona gönderiyorum. Tarım Bakanlığından, Büyükşehir Belediye Başkanlarımızdan istirham ediyorum, bu gaceri unutturmasınlar, yaşatsınlar. Benim ürünü elediğim makine 40 yıllık, saatte 750 gram eleme yapıyor. Ben daha çok ürün eleyen makine istiyorum, paketleme yapmak için imkan verilmesini istiyorum. Ben kendi imkanımla elekle elemeye çalışıyorum. 60 yaşındayım artık yaşım, sağlığım el vermiyor."


"Piyasanın talebine göre gacer ekimi artabilir"
Şahin, siyezdeki gibi gacerde de gluteninin düşük olduğunun bilindiğini, bu konuda çalışma yapıldığını belirtti.

Gacerin unutulmaması yönünde Büyükşehir Belediyesi ile bir proje yürütüldüğünü anlatan Şahin, şöyle devam etti:

"Gacer, buğdayın ataları arasında yer alıyor. Kayseri, İç Anadolu Bölgesi'nde yer alıyor. Bu bölge kadimden beri buğday ve bulgurla iç içe olmuş bir yer. Sadece bir ilçemizde 300 dekar alanda gacer üretimi yapılıyor. Talebe göre artacaktır. Belediyemiz ilgi duyuyor, Bakanlık olarak bizler de atalık tohumlarımızı piyasaya çıkarmayı istiyoruz. Bu tohumların kaybolmaması için kurulmuş bir gen bankamız var. Piyasanın talebine göre gacer ekimi artabilir. Kayseri, kadim tarım kültürü olan bir yer. Hep birlikte yapılacak çalışmalarla ilimizdeki yerel tüm tohumları elimizde tutma ve üretim yapma peşindeyiz. 'Siyez'in merkezi nasıl Kastamonu İhsangazi ise 'gacer'in merkezi neden Kayseri Develi olmasın. Biz bununla ilgili tüm çalışmalara hazırız."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5