Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in geçtiğimiz yıl 24 Şubat'ta verdiği askeri emirle başlayan Ukrayna'nın işgali şiddetli çatışmalarla devam ediyor. Dünyayı tedirgin eden savaşın en başından beri 3. Dünya Savaşı iddiaları da aldı başını gitti... Macaristan Başbakanı Viktor Orban da Ukrayna'nın işgalinin 'endişe verici ve tehlikeli' olduğunu belirterek 3. Dünya Savaşı ihtimaline dikkat çekti. 

''GERÇEK BİR TEHDİT''
Macaristan Başbakanı Orban, yeni ve daha güçlü silahların kullanımı konusunda giderek daha fazla karar alındığını ve Batı’nın Ukrayna’ya daha modern ekipman göndermeye devam ettiğini söyledi. Orban, "Avrupa ve ABD liderlerinin bazılarının, her şeyin böyle devam etmesi halinde Üçüncü Dünya Savaşı çıkacağına ilişkin ifadeleri abartılıymış gibi gelebilir ama bu gerçek bir tehdit” ifadelerine ver verdi.

''BARIŞ VE ATEŞKES TALEP EDİYORUZ''
Macaristan Başbakanı, savaşın giderek daha kanlı ve acımasız hale geldiğini, ancak barışı destekleyen Avrupa ülkeleri ve liderlerin sayısının artmadığını sözlerine ekledi. Orban, "Aynı zamanda, Avrupa kamuoyu ateşkes ve barış görüşmeleri hakkında daha fazla konuşmaya başladı, ancak kurban sayısı artıyor" diye konuştu. Macaristan'ın Ukrayna krizini çözümü için teklifinin ateşkes olduğunu belirten Orban, "Macaristan parlamentosu, pozisyonumuzu yansıtan bir karar kabul edecek. Barış ve ateşkes talep ediyoruz" dedi.

New York'ta, Biden'ı protesto eden 50'ye yakın protestocu gözaltına alındı New York'ta, Biden'ı protesto eden 50'ye yakın protestocu gözaltına alındı

''GÜVENLİĞİMİZ TEHLİKE ALTINDA''
Macaristan’ın teklifinin herhangi bir barış anlaşması değil sadece ateşkes içerdiğini vurgulayan Orban, "Savaş eylemlerinin durdurulması sağlanmalıdır. Daha fazla insan hayatı kaybedilmemelidir. Ateşkes sağlandığında barış görüşmeleri için şans oluşturulur" ifadelerini kullandı. Macaristan Başbakanı ayrıca, Avrupalı liderlerin Ukrayna’ya barış gücü gönderme konusunu ciddi bir şekilde ele almaya başladıklarını söyleyerek, “Bu savaş, Macar halkı için endişe verici ve tehlikeli. Güvenliğimiz tehlike altında” ifadelerine yer verdi.