Yüksek Seçim Kurulu'nda seçim sonuçlarına itiraz mesaisi de devam etti. Kurul, AK Parti ve MHP'nin itirazı üzerine Kütahya'da geçersiz oyların yeniden sayılmasına karar verdi.. 31 Mart yerel seçiminde CHP Belediyle Başkan Adayı Eyüp Kahveci, MHP Adayı Alim Işık'ı 602 oy farkla geride bırakmıştı. Ancak geçersiz oyların sayımının ardından da sonuç değişmedi. Kahveci bu defa 571 oy farkla seçimi önde tamamladı.

Özgür Özel 'başıboş köpek' düzenlemesine tepki gösterdi Özgür Özel 'başıboş köpek' düzenlemesine tepki gösterdi

4 İLÇEDE SEÇİM YENİLENECEK
YSK Kayseri'nin Pınarbaşı ve Şanlıurfa'nın Hilvanlı ilçelerinde ise seçim'in yenilenmesine karar verdi.

Yeniden Refah Partisi, 64 oyla AK Parti'ye kaybettiği Şanlıurfa Siverek'teki seçim sonuçlarına itiraz etmişti. İl Seçim Kurulu kararını verdi, Siverek'teki seçim 2 Haziran'da yenilenecek.

Nevşehir'in Ürgüp ilçesinde ise itiraz, iptal kararını getirdi. MHP seçim sonuçları için İl Seçim Kuruluna itirazda bulundu. Başvuruyu değerlendiren Kurul, seçimlerin yenilenmesine karar verdi. Yerel seçimin 2 Haziran'da tekrarlanacağı belirtildi.

HATAY'DA TARTIŞMALAR SÜRÜYOR
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine ilişkin tartışmalar da sürüyor. CHP Hatay İl Başkanı Hakan Tiryaki YSK'nın itiraz süreci devam ederken mazbata verilmeyeceğine dair tavsiye kararını Hatay İl Seçim Kuruluna gönderdiğini açıkladı. Öğle saatlerinde ise Ak Parti'nin adayı Mehmet Öntürk'e masbatası teslim edildi. Hatay ile ilgili nihai karar Yüksek Seçim Kurulu tarafından verilecek.

VAN KARARININ GEREKÇESİ AÇIKLANDI
Yüksek Seçim Kurulu tartışmalı Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine ilişkin kararının gerekçesini açıkladı.
Gerekçeli kararda "DEM Parti Adayı Abdullah Zeydan'ın yasaklanmış haklarının geri verilmesine dönük mahkeme kararını ortadan kaldıran 29 Mart tarihli Diyarbakır 5. Ağır Ceza mahkemesi kararı yok hükmündedir" denildi.

Kararda Zeydan'ın 31 Mart 2024 tarihi itibari ile seçilme yeterliliği taşıdığını vurgulandı. "Van il seçim kurulun kararının aksine, mazbatanın seçilme yeterliliğine sahip en çok oy alan Zeydan'a verilmesine karar verilmiştir" ifadesi kullanıldı.

Zeydan'a mazbata verilmesi kararına 4 YSK üyesi karşı çıktı. Bu üyeler, “kesinleşmiş memnu hakların iadesi kararı” bulunmadığını ileri sürdüler.

DARGEÇİT'TE OYLAR YENİDEN SAYILMAYACAK
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin (DEM Parti) adayının belediye başkanlığını kazandığı Mardin Dargeçit'te; AK Parti, oyların yeniden sayılması için İl Seçim Kurulu'na başvurdu.

Kurul, oyların yeniden sayılması yönünde karar verdi. DEM Parti, karara itiraz ederek YSK'ya başvurdu. YSK, DEM Parti'nin itirazını kabul ederek, İl Seçim Kurulu'nun oyların yeniden sayılması kararını kaldırdı. Dargeçit'te oylar yeniden sayılmayacak.

YSK ayrıca CHP'nin Besni'de seçimin yenilenmesi, MHP'nin Salıpazarı'nda oyların yeniden sayılması, Yeniden Refah Partisi'nin Bafra'da ve Vezirköprü'de seçimlerin yenilenmesi, AK Parti'nin Siirt'te seçimin yenilenmesi, CHP'nin Körfez'de oyların yeniden sayılması veya seçimin yenilenmesine yönelik taleplerini reddetti.

CHP'nin İstanbul'un Bahçelievler, Ümraniye ve Pendik ilçelerinde oyların yeniden sayım talebi reddedildi. Avanos Belediye Başkanlığı seçiminde yeniden sayım talebi de kabul edilmedi.

DEM Parti'nin Bitlis'te belediye başkanlık seçiminde oyların yeniden sayım talebi de reddedildi.

AK Parti’nin Ordu’da İl Seçim Kurulunun sandıkların yeniden sayılması kararının kaldırılması talebi Gölköy, Kumru, Gülyalı İlçeleri için kabul edildi. Ancak yine sayımın başladığı İkizce, Perşembe, Mesudiye, Çamaş, Gürgentepe, Kabataş ve Ünye’de AK Parti'nin yeniden sayımın reddedilmesi talebi reddedildi.

İTİRAZ SÜRECİ 10 NİSAN'DA SONA ERECEK
İl seçim kuruluna ve il birleştirme tutanaklarıyla ilgili YSK'ya başvuru süreci ise 10 Nisan saat 17.00'de sona erecek.

14 Nisan saat 17.00'ye kadar da olağanüstü itirazlar yapılabilecek. Kesin sonuçlar tüm itirazlar sonuca bağlandıktan sonra Yüksek Seçim Kurulu tarafından duyurulacak.