Stoltenberg: Ukrayna'ya daha fazla hava savunma sistemi verilecek Stoltenberg: Ukrayna'ya daha fazla hava savunma sistemi verilecek

En İyi Belgesel Ödülü’nü Batı Şeria’da toprakları İsrail tarafından şiddet yoluyla işgal edilen Filistinlileri konu alan “No Other Land” kazandı.

Filistinli aktivist Basel Adra ve İsrailli Gazeteci Yuval Abraham’ın ortak mücadelesi üzerinden anlatılan filmin ödülünü almak için sahneye çıkan Basel Adra, on binlerce Filistin’li ölürken ödülü kutlayamayacağını söyledi ve Almanya’ya “İsrail’e silah sevkiyatını hemen durdurun” diye çağrıda bulundu.

Abraham ise konuşmasında “Şu an ödülü Basel ile iki eşit insan gibi birlikte alıyoruz. Ancak geri döndüğümüzde ben özgür yaşarken o işgal altında yaşayacak." sözleriyle eşitlik olgusuna vurgu yaptı.

"Direck Action" ile en iyi film ödülünü kazanan Ben Russell, Filistin ile dayanışma için sahneye taktığı kefiye ile geldi ve Filistin’de yaşananı “soykırım” olarak nitelendirerek ateşkes çağrısında bulundu.

Aslı Özge'nin yeni filmi "Faruk", dünya prömiyerini yaptığı festivalde FIPRESCI ödülünü kazandı.

Komite ödülün gerekçesinde "Son derece derinlikli bir film olan Faruk, bir baba ve kızının evlerine ve ilişkilerine dair zamanla değişen bakış açılarını özgün ve incelikle tasvir ederek klişelere meydan okuyor." denildi.