Şam'daki İran konsolosluğunun vurulması sonrası İran ile İsrail arasında tansiyon en üst seviyelere çıktı. Tahran yönetimi, ABD'yi İsrail konusunda yazılı bir mesaj göndererek uyardı.

Mahmud Ahmedinejad: İran cumhurbaşkanlığına aday olabilirim Mahmud Ahmedinejad: İran cumhurbaşkanlığına aday olabilirim

İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Muhammed Cemşidi, X sosyal medya hesabından paylaştığı mesajında, “İran, yazılı mesajla ABD liderliğini Netanyahu'nun tuzağına düşmemesi konusunda uyardı. Darbe yememek için kenara çekilin. ABD ise cevap olarak İran'dan Amerikan tesislerini hedef almamasını istedi” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?
İsrail, İran’ın Şam’daki büyükelçilik yerleşkesinde yer alan konsolosluk binasına 1 Nisan'da hava saldırısı düzenlemişti. Saldırıda, İran Devrim Muhafızları Ordusundan 2’si general rütbesinde toplam 7 kişi ölmüştü. Saldırıya hızlıca misillemede bulunacağını duyuran İran, olaydan ABD'yi de sorumlu tutmuştu. İran, Suriye’deki saldırı sonrası 2 Nisan'da ABD'nin İran'daki çıkarlarını temsil eden İsviçre’nin Tahran Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırarak ABD'ye mesaj ilettiğini açıklamıştı. İran basınında, Tahran yönetiminin İsviçre aracılığıyla ABD'ye “İsrail hedeflerini vuracağına” dair bilgi verdiği iddia edilmişti.