ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, günlük basın brifinginde, Gazze'deki son durum ve BMGK'da kabul edilen Gazze tasarısına ilişkin gündemi değerlendirdi.

Miller, ateşkes, rehinelerin serbest bırakılması ve Gazze'ye insani yardımları öngören tasarıyı, ABD yönetimi olarak bunları destekledikleri için veto etmediklerini belirtti.

'TASARI İSRAİL'E YENİ  YÜKÜMLÜLÜKLER GETİRMİYOR'

İran: Bölge ülkelerini 72 saat önce bilgilendirdik İran: Bölge ülkelerini 72 saat önce bilgilendirdik

Tasarının İsrail'e herhangi ilave yükümlülük getirmediğini savunan Miller, diğer BMGK tasarıları yükümlülük ve yaptırım öngörürken bunun neden farklı olduğu sorusuna ise "ilgili hukuk tekniğine" atıf yaparak karşılık verdi.

Miller, "Örneğin bazı BM tasarıları ilgili taraflara zorunlu yaptırımlar ve gerçek yükümlülükler getiriyor. Ancak bu tasarının bağlayıcılık ve yükümlülükler konusunda ilgili hükümleri taşımadığına inanıyoruz." dedi.

BMGK tasarısının halen önemli ve değerli olduğunu ifade eden Miller, "Tasarının bir ağırlığı var. BMGK tasarılarında hep olduğu gibi buna saygı duyulması ve uygulanması gerektiğine inanıyoruz." şeklinde konuştu.

ABD NETANYAHU'YU YALANLADI

Öte yandan Miller, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ofisinden yapılan "Hamas, BMGK'da kabul edilen Gazze tasarısının ardından rehine anlaşması müzakerelerinden çekildi." açıklamasını yalanladı.

Miller, "BMGK tasarısından dolayı Hamas'ın en son rehine anlaşması önerisini reddettiği ve görüşmelerden çekildiği şeklindeki açıklama hiçbir açıdan doğru değil ve rehineler ile ailelerine karşı da haksızlık." dedi.

'İSRAİL'İ DÜNYADA DAHA FAZLA İZOLE EDECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ'

"Refah'a yönelik kapsamlı bir askeri operasyonun sadece Filistinli sivillere zarar verip insani yardım akışını sekteye uğratmayacağını, aynı zamanda İsrail'in kendi ulusal güvenliğine zarar vereceğini ve İsrail'i dünyada daha fazla izole edeceğini düşünüyoruz."

'REFAH'A OPERASYON YAPILABİLİR'

Miller, Refah'ta 1,5 milyon civarında sivilin bulunduğunu ve bölgeye "daha iyi planlanmış bir operasyon" yapılabileceğini söyledi.

Miller, BMGK'daki Gazze tasarısı sonrası Washington'a gelmekten vazgeçen İsrail heyetinin ilerleyen günlerde ABD'ye gelip gelmeyeceğine ilişkin soruya, "Şu an takvimimizde öyle bir planlama gözükmüyor." diye yanıt verdi.

ABD BAŞKANI BIDEN GAZZE İLE RESMEN DALGA GEÇTİ: SAĞLIK YARDIMI GÖTÜRMELİYİZ

ABD Başkanı Joe Biden, Gazze'de daha fazla insani yardım ve sağlık hizmeti ulaştırılmasını talep eden Filistin destekçisi göstericilere, "Hakları var, Gazze'ye çok daha fazla (sağlık) yardımı götürmeliyiz." dedi.

Seçim çalışmaları kapsamında Kuzey Carolina'ya giden Biden'in sağlık sistemiyle ilgili konuşması, Filistin destekçisi göstericiler tarafından bölündü.

Biden, sağlık hizmetinin öneminden bahsederken bir gösterici, "Peki ya Gazze'deki sağlık hizmeti?" diye bağırdı, Biden ise kendisine yöneltilen bu tepkiye, "Herkes sağlık hizmetini hak ediyor." diye yanıt verdi.

BIDEN'A PROTESTO: SOYKIRIM SUÇUNA ORTAKSIN

Gazze'deki hastanelerin bombalandığını dile getiren göstericiler, "soykırım suçunda ortaksın" ve "derhal ateşkes" şeklinde sloganlar attı.

Bunun üzerine konuşmasına bir süre ara veren Biden, "Hakları var, Gazze'ye çok daha fazla (sağlık) yardımı götürmeliyiz." ifadesini kullandı.