Filistin'in Ankara Büyükelçiliği, başkentteki Yaşar Kemal Kültür Merkezi'nde "Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü" etkinliği düzenledi.

Etkinliğe, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Arap Ligi Türkiye Misyon Başkanı Majed Faleh Al-Mutairi, Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Koordinatörü Alvaro Rodriguez, Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, yabancı misyon ile siyasi parti temsilcileri ve birçok davetli katıldı.

Büyükelçi Mustafa, burada yaptığı konuşmada, Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü için bir araya geldiklerini ifade etti.

Filistin tarafının, uzun çatışma yılları boyunca siyasi çözüm için realist ve sorumlu davrandığını belirten Mustafa, bu sorumlu davranış çerçevesinde, nihai ve sürekli çözüm ve barışın gerçekleşmesini istedikleri için uluslararası girişim ve çabalara olumlu yanıt verdiklerini dile getirdi.

Uluslararası alanda iki devletli çözüm temelinde girişimlerde bulunduklarını vurgulayan Mustafa, şunları kaydetti:

"İsrail, iki devletli çözümü bitirmek için hiçbir çabayı esirgemedi, öldürme, yaralama, göç ettirme ve hapse atma davranışlarıyla işgali daha fazla sağlamlaştırdı. Mescid-i Aksa'yı hedef aldı, Filistin topraklarını işgal etti. Gazze'ye uyguladığı ablukayı devam ettirdi. Bu kesintisiz saldırılar ve Doğu Kudüs dahil tüm Filistin topraklarında yayılan yerleşim, barış umutlarını yok edecek bir saatli bombadır. Çünkü yerleşim ile barış bir arada olamaz. Bu çatışmanın kökten çözümü için işgalin bitmesi ve Filistin devletin bağımsızlığının gerçekleşmesi gerekiyor."

Mustafa, Filistin tarafının İsrail'e yaptığı iki devletli çözüm çağrısına, İsrail'in daha fazla katliam, ölüm, yerleşme ve hapse atmayla cevap verdiğini söyledi.

"Karşımızda, eğitim müfredatında barış olmayan bir devlet bulduk. Kurşun sıkmaktan başka bir şey beceremeyen robot asker olmaları için öğrencilerine faşistlik, ayrımcılık ve nefret öğretiyor." ifadesini kullanan Mustafa, özgürlükleri için geri adım atmayacaklarını, pes etmeyeceklerini belirtti.

Mustafa, Filistin halkının özgürlük ve bağımsızlık haklarını değişmez bir tavırla destekledikleri için başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın olmak üzere Dışişleri Bakanlığı ve tüm bakanlıklara, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarına teşekkür etti.

Konuşmaların ardından HAK-İŞ Genel Başkanı Arslan'a, Filistin ve Türk halkları arasındaki dostluk ve iş birliğini güçlendirmedeki rolü ve Filistin davasını özgürlük ve bağımsızlık yolunda destekleme çabaları nedeniyle Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın madalyalarından "Dostluk Yıldızı" nişanı verildi.

Etkinlikte ayrıca Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sefer Turan'a da Abbas'ın madalyalarından "Liyakat Yıldızı" nişanı takdim edildi.