Fenerbahçe Kulübü’nde yaklaşan Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısı öncesinde başkan adayları netleşmeye devam ediyor.

Mevcut başkan Ali Koç’un bir dönem daha göreve talip olmasının ardından kulübün eski başkanı Aziz Yıldırım da aday olmaya karar verdi.

Başkanlığa yeniden aday oldu

Uzun bir süredir çalışmalarını sürdüren Yıldırım, eski yönetimindeki kişiler ve üyelerle yaptığı görüşmelerin ardından başkanlığa tekrardan adaylığını koydu.

Aziz Yıldırım’a çok sayıda üyenin başkan adayı olması için imzalı destek verdiği ifade edildi.

"Benimle kavga ederlerse, o zaman ederim"

Yıldırım, konuya dair olarak basın toplantısında açıklamalarda bulunuyor. Aziz Yıldırım, sözlerine şu şekilde başladı:

Kavga etmeyeceğiz, kimseyle ama benimle kavga ederlerse, o zaman ederim... "6 sene önce "Aziz Yıldırım gitti, Türk futbolu kurtuldu" dediler. Şimdi de "Aziz Yıldırım gelsin, Türk futbolunu kurtarsın" diyorlar. Böyle bir memleket.

"Hep beraber Fenerbahçe'yi şampiyonluktan ettik"

Yıldırım, Fenerbahçe'ye zarar verdiklerini söyledi.

Derdim Fenerbahçe'nin şampiyon olması. Dört sene Fenerbahçe şampiyon olamadı, nedenini biliyorum. Mahkemeler... Ben ve dava arkadaşlarım her gün mahkemeye gittik. Mahkemeler uğraştık ve Fenerbahçe'ye zarar verdik. Bunu biliyoruz. Sonra kombine almayın, forma almayın, maça gitmeyin gibi şeyler denildi. Hep beraber Fenerbahçe'yi şampiyonluktan ettik, hep beraber...

"Türkiye'nin Kuva-yi Milliye'si Fenerbahçe Spor Kulübü'dür"

Fenerbahçe'yi halka açtıklarını belirten Yıldırım, şunları dedi:

Fenerbahçe kurumsal bir yapı, dışardan adam getirip kulübü incelettiler. Böyle bir şey olabilir mi? Dün Fenerbahçe'nin durumunu dağıttlar, belgeleri arkadaşlarımız inceliyor. Varsa düşüncemiz söylerim. Fenerbahçe'de para sorunu olmaz! Ben neden kulübü halka açtım? Ben istesem bunu yapmam, ölene kadar başkan olurdum. Hapisteyken kulübü halka açtım, 1 milyon üye olsun istedim. Anadolu'da Fenerbahçelileri bir araya getirecek binalar açılmasını istedim, birkaç yerde yaptık. Ancak kapattılar. Fenerbahçe, Türkiye'nin en büyük sivil toplum örgütlerinden biridir. Fenerbahçe'nin istemediği bir şey Türkiye'de olmaz! Ne zaman? Bir araya gelirsek! Beraber olmazsak, hiçbir şey olmaz. Türkiye'nin Kuva-yi Milliye'si Fenerbahçe Spor Kulübü'dür.

"Fenerbahçe'de sıkıntılar var"

Fenerbahçe'de sıkıntıların olduğundan bahseden Yıldırım, şu ifadeleri kullandı:

İşleri tıkırına koydum, keyfim de yerinde. Neden aday oldum? Fenerbahçe'de sıkıntılar var. Arkadaşlara aday olmalarını söyledik ama ben varken olmayacaklarını söylediler. Mecbur kaldım. 20 sene başkanlık yaptım, zor günlerde 6 şampiyonluk yaşadık. Para konuşmadık.

"1 milyar 950 Bin TL borç bıraktım"

Bıraktığı borç miktarını açıklayan Yıldırım, şöyle konuştu:

1 milyar 950 Bin TL borç bıraktım. Yarısı döviz karşılığıydı. O borç için bankalarla anlaştılar TL olarak 4 milyar borç var. Diğer borçlarla 12 Milyar TL borç var! 630 milyon euro borç vardı, gösterdi. Ülker ile birlikte stadın yanına konutlar yapacaktık ve satacaktık. Her şeyin anlaşması yapıldı. Fenerbahçe 70 milyon euro, Ülker 70 milyon euro, Emlak Konut yüzde 20 pay alacaktı. Arsa gitti ama Murat Ülker kağıt üzerinde tutuyor. O borç yok şu an. 51 milyon euro borç yok ama 630 milyon euronun içinde gösterdik o zaman. Bizim bıraktığımız borç 400 milyon euro'ydu, bunu açıkladım. 50 milyon euro'ya oyuncu sattınız, devlet gittim ve kanun çıkarttım vergi iadesi aldık. Onu da çıkarınız 300 milyon euro! Bana da eski yönetimden kalan borç vardı, kaldı 200 milyon euro! Daha da konuşsa alacakları çıkacak diyorlar, evet öyle.

"Galatasaray derbisini kazanacağız"

19 Mayıs'ta Galatasaray'la deplasmanda oynanacak derbi hakkında konuşan Yıldırım, şu sözleri sarf etti:

Bu hafta Galatasaray derbisini kazanacağız ve yeni süreç başlayacak.

"2018 şampiyonluğumuz seçim sürecine kurban edildi"

2018'de yapılan seçim hakkında Aziz Yıldırım, şu değerlendirmeyi yaptı:

Uğurcan Çakır'ın menajerinden Galatasaray açıklaması! Uğurcan Çakır'ın menajerinden Galatasaray açıklaması!

Futbol takımını üzülerek takip ettim. Kulübe uzaktan bakmanın avantajını elde ettim. Yaptığımız hataları gözlemledim. Düşünce yapımızı değiştirmek, değişerek gelişmek bir erdemdir. Mevcut kulüp başkanının ve yönetimin çalışmalarına engel olmamak, olayı saha dışına taşımamak adına muhalefet yapmadım. Konuştuğumda da birlik ve beraberliğe dikkat çektim. Özellikle bu sezon seçimin saha içini etkilemesi adına Ocak 2024'ten bu yana sükunet çağrısı yaptım. Camiayı futbol takımının arkasında olmaya davet ettim. Bu hafta Galatasaray derbisini kazanacağız ve yeni süreç başlayacak. 2018 şampiyonluğumuz seçim sürecine kurban edildi, ben bunu yapmadım. Hiçbir seçim, şampiyonluktan önemli değildir. İnşallah bundan sonra seçim uğruna hiçbir kupalar, madalyalar feda edilmez. Bugün karşınızda şampiyonluk avantajının rakibimizde olması üzüntüsüyle bulunuyoruz.

"Bizi kim şampiyon yapmak istemiyor?"

Ali Koç'un sözlerine yanıt veren Yıldırım, şu açıklamada bulundu:

Mevcut başkan "Ben başkan olduğum sürece, Fenerbahçe'yi şampiyon yapmazlar" dedi. Bu ne demek? Bunu arkadaşlarla düşündük. Bizi kim şampiyon yapmak istemiyor? İktidar mı, devlet mi? Hakemler mi, TFF Başkanı mı? Kim? Eğer bunlar birbirine bağlıysa, alttan yukarı gitmeyeceğiz! Yukarıdan söyleyeceğiz!

"Fenerbahçe'nin adamıyım!"

Fenerbahçe'nin adamı olduğunu söyleyen Yıldırım, şu ifadeleri kullandı:

Devlet ayrı, hükümet ayrı! Biz devletle kavga edemeyiz! Ama hükümetle haklı olduğumuzda mücadele yaparız, yaptık! FETÖ konusunda iç içeydiler, hep beraber yürüdük! Onun için açık olacağız! Benim twitter'ım yok, trollerim de yok! Ben kimsenin adımı değilim, Fenerbahçe'nin adamıyım!

Seçim ne zaman?

Fenerbahçe, Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısı'nın 30-31 Mayıs'ta, yeterli çoğunluk sağlanmadığı takdirde ise 8-9 Haziran tarihlerinde çoğunluğa bakılmaksızın yapılacağını açıkladı.

Genel kurula 46 bin 410 üyenin katılacağı belirtilirken, adalık başvuruları 23 Mayıs saat 18.00'e dek yapılabilecek.