Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Kişisel Verileri Koruma Kurumu’nun (KVKK) düzenlediği ‘28 Ocak Veri Koruma Günü’ etkinliğine katıldı.

Burada açıklamalarda bulunan Bozdağ, “Son dönemlerde özellikle sosyal medya, dijital mecralar kullanılmak suretiyle dolandırıcılık suçunun işlenmesinde ciddi derecede artışlar var. Neredeyse dosyalara baktığınızda her gün üstüne koyarak artıyor” ifadelerini kullandı.

Tedbir alınacağını belirten Bozdağ, “Ama en büyük tedbiri de biz vataşdaşlar alacak. Piyasa sahtekarlarla, dolandırıcılarla sosyal medya üzerinden vatandaşımızı çarpmak isteyenlerle elbette devlet hem yargısıyla hem güvenlik güçleriyle hem iletişim teknolojisiyle bütün boyutlarıyla mücadelesini yapıyor” diye konuştu.

“TC KİMLİK NUMARANIZI VERMEK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ”

Bozdağ, yurttaşlara şu uyarıda bulundu:

“Bir kişinin kişisel verisi iki şekilde alabilir kurumlar. Ya kanunda açıkça yazılı olacak ya da kişi açık rıza verecek. Sizin rızanız yoksa hiç kimse TC kimlik numaranızı da telefonunuzu da sizden alamaz. Ya da kanun açıkça yazmamışsa o zaman da alamaz. Kanun yazmışsa, diyelim ki eğitim kurumlarında vereceksiniz, askere gideceksiniz vereceksiniz. Kanunda yazıyor.”

Bozdağ, sözlerini “Diyelim bir AVM’ye gittiniz, TC kimlik numaranızı vermek zorunda değilsiniz. Kanun ‘ver’ demiyor. Sizin rızanıza bağlı.” ifadeleriyle noktaladı.