ABD'nin başkenti Washington'da Gazze'ye destek için buluşan göstericiler, Beyaz Saray'ın karşısında çadır kampı kurarak, "sessiz protestolarına" devam edeceklerini belirtti.

Aa 20240609 34823273 34823259 Wa

Dün Beyaz Saray önünde toplanan ve Joe Biden yönetimine "Gazze konusundaki kırmızı çizgisine uyması" çağrısında bulunan Filistin destekçisi göstericilerden bazıları, akşam saatlerinde Beyaz Saray ile Washington Anıtı arasında kalan bölgede çok sayıda çadır kurdu.

Polisin çevrede güvenlik çemberi oluşturduğu onlarca çadırdan oluşan çadır kampında kalan göstericiler, amaçlarının "Gazze'deki soykırıma dikkat çekmek" olduğunu belirtti ve gündüz gerçekleştirdikleri büyük gösterinin ardından "sessiz protestolarına" devam edeceklerini kaydetti.

KIRMIZI ÇİZGİ UYARISI
Aa 20240609 34823273 34823266 Wa

Dün Washington'da binlerce kişinin katıldığı gösteride, Beyaz Saray'ın önünden başlayan ve 17. caddeye kadar uzanan alanda yüzlerce gösterici dev insan zinciri oluşturmuştu. Göstericiler, ellerinde kırmızı bir şerit taşıyarak Biden'a "Gazze konusundaki kırmızı çizgisini" hatırlatmıştı.

Binlerce kişinin katıldığı gösteride, Beyaz Saray'ın önünden başlayan ve 17. caddeye kadar uzanan alanda yüzlerce kişiden oluşan dev insan zinciri, ellerinde kırmızı bir şerit taşıyarak Biden'a "Gazze konusundaki kırmızı çizgisini" hatırlattı.

"Soykırım kırmızı çizgimiz" pankartları taşıyan göstericiler, benzer sloganlar atarak Gazze konusunda ABD yönetimine "İsrail'e destek vermeme ve silah göndermeyi durdurma" çağrısında bulundu.

Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı ve bölgedeki birçok caddeyi trafiğe kapattığı gösteri, son dönemde Washington'da yapılan en kalabalık Gazze gösterisi olarak nitelendirildi.

'SİLAH GÖNDERMEYİ BIRAKIN'
Aa 20240609 34823273 34823265 Wa

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan göstericilerden Rob Stephens adlı Yahudi gösterici, Biden yönetiminin Netanyahu yönetimine silah göndermeyi derhal durdurması gerektiğini söyledi.

Holokost'tan kurtulan Yahudi bir ailenin çocuğu olduğunu hatırlatan Stephens, "Biden yönetiminin Netanyahu'ya silah göndermeyi ve Filistin halkına yönelik soykırıma silah ve mühimmat tedarik etmeyi durdurmasını talep ediyorum." diye konuştu.

Stephens, "Benim babam bir toplama kampındakilerin özgür kalmasına yardım etmişti, ben onlar için buradayım çünkü onların, benim ülkemin İsrail'i güçlü şekilde desteklemesinden gurur duymayacaklarına inanıyorum. Bu yanlış, Amerika'nın yapması gereken bu değil." dedi.

Maria Lopez-Silvero adlı Latin Amerika kökenli bir başka gösterici de ABD'nin İsrail'e daha fazla silah yardımı yapmaması gerektiğini vurguladı.

Lopez-Silvero, "Filistin'in bir devletinin olmasını ve Filistin halkına özgürlük istiyorum. ABD'nin Netanyahu'ya ve İsrail'e silah göndermeyi durdurmasını istiyorum çünkü bu silahlar Filistin halkını öldürüyor." diye konuştu.

Abby Pierce adlı genç bir Amerikalı gösterici, "Bence Biden'ın söyledikleri sadece insanları memnun etmek için ancak her ne olursa olsun İsrail'i fonlamaya devam etmek istiyor. Biden, Gazze konusunda kırmızı çizgiye inanmıyor." değerlendirmesini yaptı.

Bob Jeremy adlı siyahi Amerikalı bir gösterici, Amerikalıları savaşa karşı protesto yapmaya çağırarak, "Eğer gerçekten ortalama insanlar dışarı çıkıp protesto yapar, yürüyüş düzenler ve duruş gösterirse ancak o zaman bunu (savaşı) bitirebilirsiniz." dedi.

Monica Poll adlı bir diğer gösterici de bugün sahaya çıktıklarını çünkü Filistin halkıyla dayanışma içinde olduklarını göstermek istediklerini vurguladı.

Poll, "Biz gerçekten bir ateşkes ve bu savaşın bitmesini istiyoruz. Umarım Biden bu mesajı duyar ve bizim bu konuyu ne kadar önemsediğimizi anlar. Umarım burada ne kadar çok insanın toplandığını ve ne kadar çok insanın kendisiyle İsrail'i destekleme hususunda aynı fikirde olmadığını görür." diye konuştu.

İran'da cumhurbaşkanı adaylarının canlı yayınında Türkiye tartışması İran'da cumhurbaşkanı adaylarının canlı yayınında Türkiye tartışması

ABD'DEKİ PROTESTOLAR DEVAM EDİYOR
ABD'nin İsrail'e desteğini ve Gazze'deki katliamı protesto etmek amacıyla ülke genelinde nisan ayının ortasından itibaren birçok üniversite kampüsünde çadır kamplar kurulmuş ve yaklaşık 6 hafta süren kampüs gösterilerinde binlerce Amerikalı öğrenci Filistin'e desteklerini ortaya koymuştu.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nin orta kesimindeki çeşitli noktalara saldırılar düzenlediğini ve iki farklı bölgede toplam 4 İsrailli esirin canlı olarak kurtarıldığını duyurmuştu.

Gazze'deki Hükümetin Medya Ofisi, İsrail ordusunun Nuseyrat Mülteci Kampı'na düzenlediği saldırıda 210 kişinin öldüğünü, en az 400 kişinin yaralandığını bildirmişti.