The Hill'in haberine göre, Biden California eyaletinin San Francisco kentinde katıldığı bağış etkinliğinde, seçim kampanyası konuşması yaptı. Biden konuşmasında Putin hakkında "çılgın bir o... çocuğu" ifadesini kullandı. Kremlin, Biden'ın bu sözlerinin "utanç verici" olduğunu söyledi.

"PUTİN GİBİ ÇILGIN O... ÇOCUĞU..."

San Francisco'daki buluşmada iklim değişikliği hakkında konuşan Biden, şunları söyledi:

"Bu, son varoluşsal tehdit, iklimdir. Putin gibi çılgın bir o... çocuğumuz var ve diğerleri... Her zaman nükleer çatışma konusunda da endişelenmek zorundayız."

Kremlinden yapılan açıklamada ise Biden'ın bu sözlerinin "utanç verici" olduğu belirtildi.

İsrail’le işbirliğine karşı çıkan Google çalışanları işten kovuldu İsrail’le işbirliğine karşı çıkan Google çalışanları işten kovuldu

Biden, konuşmasında Rusya lideri Putin'e yönelik küfür içerikli ifadeler kullandı.

Biden ayrıca, seçimde Cumhuriyetçilerin aday adayı eski ABD Başkanı Donald Trump'ı da Rus muhalif Aleksey Navalnıy'ın cezaevindeki ölümü konusunda Putin hakkında konuşmadığı gerekçesiyle eleştirdi.

ABD Başkanı Biden, Navalnıy'ın ölümünden Putin'i sorumlu tutmuş, "Aleksey Navalnıy'ın ölümüyle ilgili haberlere hem şaşırmadım hem de öfkelendim. Putin, onu zehirledi, tutuklattı ve yargılattı. Onu hapishaneye gönderdi ve izole etti." demişti.