Çanakkale Boğazı'nın özellikleri nelerdir? Çanakkale Boğazı'nın stratejik önemi nedir? Çanakkale Boğazı uzunluğu kaç km'dir? Çanakkale Boğazı'nın tarihçesi nedir?

Çanakkale Boğazı'nın özellikleri nelerdir? Stratejik önemi nedir?

Çanakkale Boğazı Marmara Denizi'ni Ege Denizi'ne bağlayan boğazdır. Asya ile Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan boğazda 1915 Çanakkale Köprüsü inşa edilmektedir. Kıtalar arasında ulaşım hâlihazırda feribotlarla sağlanır.

İstanbul Boğazı'nın yaklaşık olarak iki katı uzunluğunda olan Çanakkale Boğazı, 61 kilometre (38 mi) uzunluğunda olup en dar yeri 1,2 kilometre (0,75 mi) en geniş yeri ise 6 kilometre (3,7 mi) açıklıktadır. Ortalama derinliği 55 metre (180 ft) olup, en derin noktası 103 metre (338 ft) ile en dar yeri olan Çanakkale şehrinin kuzeyindeki Kilitbahir mevkiindedir.

Boğazda İki büyük akıntı mevcuttur: Birincisi Karadeniz'den Ege Denizi'ne doğru akan yüzey akıntısı, İkincisi de Ege Denizi'nden Karadeniz'e doğru akan dip akıntısı, ki bunların her ikisi de birbirlerine zıt istikâmetlerde akmatadır. Batı yakasını Gelibolu Yarımadası, doğu kıyılarını Biga Yarımadası oluşturur.

Çanakkale Boğazı

Tarihçe

Boğazın her iki yakasında kaleler vardır. İlk defa Türk kuvvetleri 1356'da Süleyman Paşa ile Çimenlikhisar kalesini fethetti, Çardak kalesini yaptı.

Yıldırım Bayezid Bizans surlarını yıkıp iç kaleyi düzeltti. Fatih Sultan Mehmet, Rumeli'de Sestos (Kilidülbahir-deniz kilidi), Anadolu'da Aydos (Seddülbahir-deniz seti) kalelerini yaptı.

Batıdan boğaza girilirse Rumeli kıyısı boyunca Seddülbahir, Kirte, Kilitbahir, Eceabat, Boğalı, Büyük Anafarta, Kumköy, Uzundere, Küçük Anafarta, Cumalı, Bayırköy, Burgaz, Gelibolu, Yeniköy ana yerleşimleri görülecektir. Anadolu tarafında ise Kumkale, Erenköy, Kuzuköy, Çanakkale, Nara, Yapıldak,

Bergos, Lapseki, Çardak yerleşimleri vardır. Boğazın Rumeli kıyısı Tekeburun'dan Çankaya burnuna, Anadolu kıyısı Kumkale burnundan Çardak'a uzanır.

Stratejik önemi

Çanakkale Boğazı'nın olduğu bölgede, 40-50.000 yıl öncesine kadar insan izlerinin ve ilk yerleşimin eski çağlara kadar dayandığı görülmüştür. Eski zamanlardan bu yana, günümüzdede olduğu gibi boğazların medeniyetler için önemi çok büyüktür. Günümüze kadar onlarca medeniyet kurulan bu bölgede, her zaman en önemli şey Çanakkale Boğazı olmuştur.

Gerek tarih öncesi medeniyetler için olsun, gerekse yakın dönem devletler için olsun, Çanakkale Boğazı önemini hiçbir zaman yitirmemiştir. Günümüzde ülkemizin sahip olduğu bu stratejik boğaz, bizim için de en önemli konumlardan biri olmaya devam edecektir.