8 Ekim 1967 tarihinde komünist devrimci Ernesto Che Guevara'yı esir alan Bolivyalı general Gary Prado Salmon, oğlunun sosyal medya hesabından yaptığı açıklamaya göre, 6 Mayıs Cumartesi günü 84 yaşında hayatını kaybetti.

Facebook'ta yaptığı paylaşımda Gary Prado Arauz, "Ona yaşamı boyunca eşi ve çocukları eşlik ediyordu. Bize bir sevgi, dürüstlük ve cesaret mirası bıraktı. O harika bir insandı” diye yazdı.

ABD’de ilk kez ebeveynler çocuklarının işlediği suçtan dolayı hüküm giydi ABD’de ilk kez ebeveynler çocuklarının işlediği suçtan dolayı hüküm giydi

Prado Salmon, 8 Ekim 1967'de güneybatı Bolivya'da askeri operasyon sırasında yaralanan dünyaca ünlü devrimci Che Guevara'nın yakalandığı devriyenin sorumlusuydu.

Yakalamadan bir gün sonra Bolivya ordusu, Küba Komünist Devrimi sırasında Fidel Castro ile birlikte adını duyuran Guevara'yı idam etti.

Bolivya Kongresi, Guevara'nın yakalanmasındaki rolü nedeniyle Salmon'u 'ulusal kahraman' ilan etmişti.

Bolivyalı general ayrıca, 'Che’yi nasıl yakaladım?' adlı bir kitap da kaleme almıştı.

1981'de kazara omurgasından vurulduktan sonra felçli kalan ve 1988'de emekliye ayrılan Prado Salmon, Nisan ayından beri çeşitli sağlık sorunları yaşıyor ve hastanede tedavi görüyordu.